منو

روسیه امسال با ماموریتی جدید یکبار دیگر به ماه سفر می‌کند

روسیه می‌خواهد با مجموعه‌ای از ماموریت‌های فضایی به دوران شکوه خود در عصر اتحاد جماهیر شوروی برگردد و این کشور را دوباره به ماه برساند. اولین ماموریت از این مجموعه با نام Luna 25 قرار است در ماه اکتبر انجام شود.

ماموریت Luna 25 می‌خواهد آرزوی روسیه برای فرود دوباره بر ماه را محقق کند. این ماموریت در قطب جنوب ماه فرود می‌آید و هدف آن مثل همه ماموریت‌های ماه تحقیق درباره آب‌های گرفتار در یخ دائمی زیر سطح آن است. «لِو زلنی»، مشاور علمی «موسسه تحقیقات فضایی روسیه» می‌گوید: «ماه در مرکز برنامه‌های ما برای یک دهه آینده قرار دارد.»

روسیه در این مسیر با کشورهای زیادی همکاری یا رقابت خواهد کرد. آمریکا یکی از کشورهایی است که با برنامه آرتمیس می‌خواهد دوباره به ماه انسان بفرستد. چین پارسال پس از ۴۴ سال توانست اولین نمونه از خاک ماه را به زمین بیاورد. هند هم پس از شکست در فرود آوردن فضاپیماهای خود روی سطح ماه؛ وعده داده‌ که دوباره به ساخت فضاپیماها مشغول شود.

ولی فقط آمریکا می‌تواند در زمینه کاوش در ماه با روسیه رقابت کند. روسیه با انتخاب نام Luna 25 برای ماموریت بعدی خود می‌خواهد نشان بدهد که این ماموریت‌ها را دنباله‌ای برای تلاش‌های قبلی شوروی می‌داند و در همان مسیر قدم خواهد گذاشت.

زلنی می‌گوید این ماموریت نقطه آغاز ماموریت‌های بعدی خواهد بود که در چند مرحله انجام می‌شوند. روسیه می‌خواهد در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ ماموریت Luna 26 را انجام دهد که به بررسی ناهنجاری‌های مغناطیسی و گرانشی ماه می‌پردازد و تصاویر باکیفیتی را از مناطق مناسب برای فرود ثبت می‌کند.

سپس در سال ۲۰۲۵ باید منتظر Luna 27 باشیم که به نظر زلنی مهم‌ترین ماموریت روسیه خواهد بود. این ماموریت دوباره در قطب جنوب ماه فرود می‌آید و حامل رباتی با نرم‌افزار آژانس فضایی اروپا خواهد بود. این ربات می‌خواهد بدون ذوب کردن ترکیباتی مثل یخ آب از صخره‌های ماه نمونه‌برداری کند. به‌علاوه، Luna 27 به مطالعه تاثیرات طوفان‌های خورشیدی بر سطح ماه می‌پردازد.

هنوز تاریخی برای دو ماموریت نهایی Luna اعلام نشده، اما Luna 28 مثل ماموریت قبل از خود دوباره از قطب جنوب آب نمونه‌های دست‌نخورده می‌آورد. در آخر، Luna 29 نیز حامل ماه‌نورد Lunokhod خواهد بود که وارثی برای Lunokhod-1 در دوران شوروی محسوب می‌شود.