منو

سوریه برای جلوگیری از تقلب در امتحانات، اینترنت کل این کشور را قطع کرد

دولت سوریه در اقدام عجیبی برای جلوگیری از تقلب دانش‌آموزان در امتحانات تحصیلی، به مدت ۵ ساعت اینترنت این کشور را به‌صورت کامل قطع کرد.

به گزارش وب‌سایت Kentik، سوریه در اقدامی که قبلا هم در تابستان سال ۲۰۱۶ اجرا شده بود، دیروز صبح اینترنت خود را تقریبا به مدت ۵ ساعت قطع کرد تا دانش آموزان امکان تقلب در آزمون‌های درسی را نداشته باشند. این قطعی از ساعت ۴ تا ۸:۳۰ صبح به وقت محلی ادامه یافت تا امتحانات در سراسر کشور به پایان برسد.

اگر دولت سوریه بخواهد این رویه را برای سایر آزمون‌ها تکرار کند، انتظار می‌رود که اینترنت این کشور در طول دو هفته آینده حدود ۸ الی ۹ دفعه دیگر قطع شود. سوریه قبلا در یک بازه زمانی ۱۰ روزه در تابستان ۲۰۱۶ حداقل ۹ بار اینترنت خود را هر بار حدود ۴ ساعت قطع کرده بود تا از تقلب در امتحانات مدارس جلوگیری کند.

در همان سال عراق هم چند بار دسترسی به اینترنت را تقریبا به‌طور کامل محدود کرد تا دانش‌آموزان امکان تقلب در امتحانات را نداشته باشند. دولت الجزایر نیز در سال ۲۰۱۸ تصمیم به قطع اینترنت گرفت تا از تقلب در امتحانات پیش‌گیری کند. این کشور در سال ۲۰۱۶ با افشای سوالات امتحانی مواجه شده بود و دو سال بعد وادار شد این اقدام عجیب را برای مقابله با تقلب انجام دهد.

الجزایر پارسال هم اینترنت کل کشور را قطع کرد تا جلوی تقلب در امتحانات را بگیرد. این کشور پارسال در این مسیر با سودان همراه شد که تمامی شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، توییتر، واتس‌اپ و غیره را به مدت چند روز از کار انداخت تا امتحانات را پشت سر بگذارد.

قطع سراسری اینترنت در کشورهای مختلف تاکنون بارها مورد انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری قرار گرفته است. سازمان ملل نیز در سال ۲۰۱۶ با تصویب قطع‌نامه‌ای ایجاد هرگونه اختلال در دسترسی به اینترنت را محکوم کرد و آن را ناقض حقوق بشر دانست.