منو

محققان با پهپاد به دنبال شناسایی شهاب سنگ‌های کوچک می‌روند

شناسایی و کشف شهاب سنگ‌های بزرگ یا دهانه‌های به جا مانده از آن‌ها روی زمین کار چندان سختی نیست، اما شهاب سنگ‌های کوچک‌تر ممکن است به‌راحتی از دید ناظران پنهان بمانند. حالا دانشمندان در تلاشند این وظیفه را برعهده ربات‌های خودکار بگذارند.

به گزارش وب‌سایت Universe Today، پژوهشگران سیستمی از پهپادهای خودکار ساخته‌اند که با استفاده از یادگیری ماشینی شهاب سنگ‌های کوچک را در محل سقوط‌شان شناسایی می‌کند. این شهاب سنگ‌ها معمولا یا دیده نمی‌شوند یا به‌راحتی در دسترس انسان قرار ندارند.

این فناوری برای شناسایی شهاب سنگ‌ها از ترکیبی از شبکه‌های عصبی پیچیده استفاده می‌کند که بر اساس تصاویر آنلاین و عکس‌های موجود در پایگاه داده محققان آموزش داده شده است. هوش مصنوعی از این طریق می‌تواند میان سنگ‌های فضایی و سنگ‌های معمولی، حتی در ابعاد و عوارض زمینی گوناگون تمایز قائل شود.

نتایج عملکرد این سیستم بی‌نقص نبوده است. اگرچه پهپادها توانسته‌اند به‌درستی شماری از شهاب سنگ‌ها را شناسایی کنند، ولی چند مورد خطا هم دیده شده است. احتمالا هنوز کمی زمان لازم است تا ربات‌های پروازی به سطحی از اعتمادپذیری برسند که به خودی خود بتوانند با دقت بالا این سنگ‌ها را شناسایی یا گردآوری کنند.

اگر این فناوری دقت خود را به اثبات برساند، علوم فضایی شاهد پیشرفت قابل توجهی خواهد بود. دانشمندان با کمک این ربات‌ها می‌توانند شهاب سنگ‌هایی را پیدا کنند که به خاطر اندازه کوچک‌شان اصلا با چشم قابل تشخیص نیستند یا در مناطقی وجود دارند که دستیابی به آن‌ها ناممکن است.

پژوهشگران امیدوارند با کمک این فناوری بتوانند سنگ‌های جدیدی با ترکیبات متفاوت ببینند و به اطلاعات بیشتری درباره عناصر تشکیل‌دهنده شهاب سنگ‌ها دست یابند. چندی پیش در مقاله مفصلی به گران‌ترین شهاب سنگ‌های کشف‌شده اشاره کردیم. شهاب سنگ فوکانگ، ویلامت، برنهام، کانسپشن جانکشن و اسپرینگ واتر از جمله گران‌ترین شهاب سنگ‌های موجود هستند که قیمت هر کدام از آن‌ها چیزی بین ۶۲۰ هزار تا ۲ میلیون دلار برآورد شده است.