منو

ژاپن با ثبت نرخ انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه رکورد سرعت اینترنت را شکست

محققان ژاپنی با استفاده از فناوری جدید فیبر نوری موفق به افزایش دو برابری رکورد قبلی بالاترین سرعت اینترنت شده‌اند، و از دستیابی به اینترنتی با سرعت ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه خبر داده‌اند. آن‌ها باور دارند که از این فناوری می‌توان در شبکه‌های استاندارد فعلی استفاده کرد.

به گزارش Motherboard، دانشمندان ژاپنی موسسه ملی اطلاعات و فناوری‌های ارتباطی (NICT) با ثبت نرخ انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه رکورد سرعت اینترنت را شکستند. رکورد سریع‌ترین اینترنت دنیا قبلا در ماه اوت ۲۰۲۰ با نرخ ۱۷۹ ترابیت بر ثانیه توسط گروهی از محققان بریتانیایی و ژاپنی ثبت شده بود.

موسسه NICT با ارتقای تمامی اجزای شبکه موفق به دستیابی به این سرعت بالا شد. خط فیبر نوری به جای یک هسته‌ی متداول چهار هسته داشت و محققان از لیزری با ۵۵۲ کانال با طول موج‌های متفاوت استفاده کردند. این لیزر به ندرت توسط ایستگاه‌های زمینی تقویت می‌شد.

اگرچه این آزمایش در شرایط کنترل‌شده آزمایشگاهی انجام گرفت، ولی پژوهشگران برای انتقال اطلاعات در یک فاصله شبیه‌سازی‌شده با مسافت تقریبا ۳ هزار کیلومتری از فیبر پیچ‌دار استفاده کردند تا کیفیت سیگنال یا سرعت را از دست ندهند.

با این حال، آزمایش‌هایی از این دست همیشه به زمان زیادی برای اثرگذاری نیاز دارند. فیبر چهار هسته‌ای شاید در شبکه‌های موجود به کار بیاید، ولی سیستمی که این فناوری را داشته باشد، بسیار گران خواهد بود. فعلا باید منتظر باشیم تا استفاده‌های اولیه این سیستم را در زیرساخت‌های اینترنت و پروژه‌هایی ببینیم که ظرفیت و سرعت شبکه بیش از رقم هزینه‌ها اهمیت دارد.

محققان موسسه NICT معتقدند بزرگ‌ترین دستاوردشان ساخت فیبر نوری چهار هسته‌ای بوده است. این فیبر به اندازه فیبرهای معمولی است و به باور محققان به راحتی می‌تواند در سیستم‌های استاندارد فعلی به کار گرفته شود تا سرعت را افزایش دهد. فیبر نسل بعدی ژاپنی‌ها همچنین باعث می‌شود که به استفاده از فناوری‌های فراتر از ۵G نظیر ۶G نزدیک‌تر شویم.