منو

احتمال قطعی اینترنت بر اثر طوفان های خورشیدی

دانشمندان می‌گویند در صورت وقوع طوفان‌های خورشیدی سهمگین، شبکه اینترنت برای چندین هفته قطع یا با اختلال همراه خواهد شد.

به نقل از وب سایت «The Verge»، طوفان‌های خورشیدی بزرگ اینترنت را در جهان برای هفته‌ها مختل می‌کنند و این به دلیل آسیب پذیری‌های شبکه وسیع کابل‌های ارتباطی زیر دریایی جهان است.

سانگتا عبدو گیوتی، دانشمند علوم رایانه‌ای از دانشگاه کالیفرنیا ارزیابی کرده است که چگونه آب و هوای فضا می‌تواند بر زیرساخت اینترنت تأثیر بگذارد. او می‌گوید: نوسانات الکترومغناطیسی ناشی از طوفان‌های خورشیدی شدید نمی‌تواند مستقیماً به کابل‌های فیبر نوری که پایه اساسی شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند آسیب برساند، اما این طوفان‌ها می‌توانند تقویت کننده‌های سیگنال دهنده که در طول کابل‌های زیر دریایی قرار دارند و برای حفظ ارتباطات متقابل در مسافت‌های طولانی ضروری هستند را از کار بیاندازند و از شبکه خارج کنند.

این دانشمند علوم رایانه‌ای افزود: کابل‌های زیر دریا نه تنها بیشتر از خطوط خشکی در معرض تأثیرات آب و هوایی فضا هستند، بلکه به دلیل غیرقابل دسترس بودن، تعمیر آن‌ها دشوارتر است. همچنین به گفته اخترفیزیکدانان، احتمال وقوع طوفان خورشیدی که بتواند باعث ایجاد اختلال فاجعه بار در ۱۰ سال آینده شود بین ۱.۶ تا ۱۲ درصد است.

در کنار اختلال احتمالی در دسترسی به اینترنت، چنین رویداد‌هایی همچنین می‌تواند منجر به قطعی برق و خاموشی محدوده وسیعی از کره زمین شود، زیرا این طوفان‌ها نیروی بیش از حد روی شبکه‌های برق وارد می‌کنند که جریان برق را از مدار خارج می‌کند.

یکی از قوی‌ترین اشکال طوفان‌های خورشیدی، تخلیه جرمی تاج خورشید است که زمانی رخ می‌دهد که خورشید ابری از ذرات یونیزه و نوسانات الکترومغناطیسی را اغلب در پی شعله ور شدن از خود خارج می‌کند.