منو

افشای قیمت پردازنده‌های «راکت لیک» اینتل؛ افزایش قیمت با وجود کاهش هسته‌ها

به تازگی قیمت نسل یازدهم پردازنده‌های اینتل با اسم رمز «راکت لیک» به وسیله چندین فروشگاه اروپایی افشا شده که از افزایش تقریبا ۱۰ تا ۲۰ درصدی نسبت به نسل کنونی خبر می‌دهند.

نسل جدید پردازنده‌های اینتل در دو نسخه ۶ هسته‌ای و ۸ هسته‌ای در فروشگاه‌ها قرار گرفته‌اند و همانطور که می‌توان حدس زد مدل‌های Core i5 از ۶ هسته و مدل‌های Core i7 و Core i9 از ۸ هسته بهره می‌برند. یکی از موارد جالب، مشخصات تقریبا مشابه اینتل Core i7-11700K به عنوان ارزان‌ترین پردازنده اورکلاک ۸ هسته‌ای و Core i9-11900K است.

در حال حاضر ۴ تا ۵ لیست قیمتی برای این پردازنده‌ها منتشر شده که با یکدیگر تفاوت دارند که علت آن، سیاست‌های فروشگاه‌ها و همچنین محل فروش است. در برخی لیست‌ها تفاوت قیمت‌ها حتی به ۳۰ درصد هم می‌رسد.

در حالت کلی اگر یک میانگین از قیمت‌های موجود در فروشگاه‌ها بگیریم، با افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت پردازنده‌های راکت لیک در مقایسه با نسل کنونی مواجه می‌شویم. همانطور که در لیست زیر مشاهده می‌کنید، برای مثال قیمت میانگین پردازنده Core i9-11900K نزدیک به ۶۱۵ دلار است، در حالی که معادل آن در نسل کنونی قیمتی نزدیک به ۴۸۸ دلار دارد، البته این قیمت در مناطق مختلف، متفاوت است.

 

طبق لیست‌های قیمت، پردازنده 11400F قیمتی مشابه با پردازنده 3600X شرکت AMD دارد، با این حال عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. علاوه بر آن، پردازنده 11600K با قیمت پایینتر از رایزن 5600X، عملکرد بهتری دارد. در نهایت پردازنده Core i9-11900K می‌تواند با شکست رقیب خود به سریعترین پردازنده گیمینگ بازار تبدیل شود. این کمپانی در نمایشگاه CES 2021 جزئیاتی از عملکرد این پردازنده منتشر کرد.

اینتل پردازنده‌های جدید خود را در سه ماهه اول امسال وارد بازار می‌کند و سازندگان مادربورد هم مدل‌های جدید Z590 را معرفی کرده‌اند.