منو

آمازون از طرح مقر جدید خود با سازه مارپیچی خیره‌کننده رونمایی کرد

آمازون از طرح مقر جدید خود در شمال ایالت ویرجینیا رونمایی کرد که جالب‌ترین بخش آن یک سازه مارپیچی با فضای سبز معلق است.

مقر جدید آمازون HQ2 نام داشته و حدوداً ۲۶۰ هزار متر مربع فضای دفتری را در قالب سه ساختمان و ۲.۵ جریب فرنگی (۱.۰۱ هکتار) فضای باز در اختیار کارمندان قرار می‌دهد. گل سرسبد این مقر سازه‌ای شیشه‌ای با طراحی چشم‌نواز به نام Helix (به معنای مارپیچ) است که در بعضی قسمت‌ها دارای فضای سبز بوده و از این بابت تا حدودی باغ‌های معلق بابل را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.

اطراف Helix سه ساختمان ۲۲ طبقه قرار گرفته که انرژی آنها به طور ۱۰۰ درصد توسط منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. آمازون می‌گوید کارکنان می‌توانند از ساختمان مارپیچی به عنوان محل کار دوم استفاده کرده و در مسیر درخت کاری شده بیرون آن قدم بزنند و اضافه می‌کند که درب‌های این ساختمان در برخی از روزهای ماه برای بازدید عموم باز خواهند شد.

مقر جدید آمازون یک هکتار فضای عمومی شامل محل بازی سگ‌ها و آمفی‌تئاتر برای تماشای کنسرت‌ها و فیلم‌ها خواهد داشت. خیابان‌های اطراف مسیرهای محافظت شده برای دوچرخه سواری دارند و ساختمان‌ها نیز دارای ورودی ویژه دوچرخه خواهند بود. علاوه بر این ۹ هزار و ۲۹۰ متر مربع فضا برای فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و دورهمی‌های بیرونی در نظر گرفته شده است. آمازون اضافه می‌کند که ساختمان‌ها برای بهره‌برداری حداکثری از نور طبیعی ساخته شده‌اند و طراحی آنها به گونه‌ای است که همکاری و «تعامل مداوم با طبیعت» را تشویق می‌کنند.

آمازون می‌خواهد با احداث HQ2 در شهرستان آرلینگتون در شمال ایالت ویرجینیا به قسمتی از وعده قبلی خود مبنی بر ایجاد ۲۵ هزار شغل و سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری عمل کند. این شرکت با وجود شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دفاتر و دورکار شدن کارکنان خود پروژه ساخت این مقر را پیش می‌برد.