منو

آیفون ۱۳ بدون پورت به قابلیت بازیابی بدون نیاز به کابل مجهز می‌شود

بسیاری از گزارش‌ها از عرضه نسخه بدون پورت آیفون ۱۳ خبر می‌دهند. حذف هرگونه پورت از این گوشی به معنای عدم امکان استفاده از کابل و ارتباط مستقیم با کامپیوتر خواهد بود، با این حال طبق جدیدترین گزارش، این آیفون از حالت «بازیابی اینترنتی» بهره می‌برد که بدون نیاز به اتصال فیزیکی آیفون به مک یا کامپیوتر می‌توان سیستم عامل iOS را دوباره نصب کرد.

اگر یک آیفون با مشکل مواجه شود و بخواهید آن را ریکاوری کنید، معمولا آن را با کابل به یک دستگاه دیگر متصال می‌کنید. در صورتی که شایعات درباره آیفون ۱۳ بدون پورت صحت داشته باشند، کاربران از چنین ویژگی محروم می‌شوند. بنابراین کوپرتینویی‌ها باید به دنبال یک راه جایگزین برای نصب مجدد سیستم عامل باشند.

حالا طبق گزارشی جدید، برای اینکه بتوان بدون نیاز به ارتباط فیزیکی دست به چنین کاری زد، اپل حالت ریکاوری اینترنتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. گفته می‌شود تیم‌های نرم افزار اپل در حال بررسی سه روش برای ورود آیفون به این حالت و بازیابی هستند.

اولین روش شامل قرارگیری آیفون در حالت ریکاوری دستی است تا امکان دستیابی به ریستور اینترنتی فراهم شود. در این حالت در یک مک یا کامپیوتر مجهز به آیتونز که در نزدیکی آیفون قرار دارد، یک راهنما برای ریستور کردن آیفون در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

در روش دوم دستگاه بطور خودکار وارد این حالت می‌شود و راهنما دوباره در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. روش سوم ظاهرا شامل استفاده از بلوتوث به عنوان آخرین ابزار برای انتقال سیگنال و داده‌ها خواهد بود.

به نظر می‌رسد کوپرتینویی‌ها به دو روش اول علاقه دارند و ظاهرا مدت‌هاست که چنین راه‌هایی را آزمایش می‌کنند. طبق گزارش اخیر، روش‌های فعلی برای انتقال داده‌ها بسیار کند هستند، بنابراین اپل باید اقدامات بیشتری برای افزایش کارایی آن‌ها انجام دهد.

در حالی که تمرکز اصلی اپل روی ریکاوری بی‌سیم است، ظاهرا تیم سخت افزار استفاده از پدهای مخصوصی برای شروع اتصال فیزیکی بدون نیاز به پورت استاندارد را مدنظر دارد. گفته می‌شود این پدها در پشت درگاه سیم‌کارت مخفی می‌شوند و از کابل مخصوصی برای ارتباط با آن‌ها باید استفاده کرد.

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعات درباره آیفون بدون پورت هستیم، با این حال هنوز نمی‌توان وجود چنین دستگاهی و عرضه آن در ۲۰۲۱ را تایید کرد. با این وجود انتظار می‌رود گوشی‌های سری آیفون ۱۳ با نمایشگر همیشه روشن، رفرش ریت ۱۲۰ هرتزی صفحه نمایش، دوربین اصلی چهارگانه با اسکنر LiDAR، برش نمایشگر کوچکتر و همچنین تاچ‌ آیدی زیر نمایشگر از راه برسند.