منو

اپل به دنبال شکایت اسپاتیفای احتمالا از سوی کمیسیون اروپا متهم خواهد شد

اتحادیه اروپا پس از بررسی شکایت اسپاتیفای از رفتارهای ضد رقابتی اپل، احتمالا این شرکت را رسما متهم خواهد کرد که با سوءاستفاده از موقعیت برتر خود رقبا را تحت فشار گذاشته است.

نهاد ضد انحصاری اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۹ در حال بررسی ادعاهای اسپاتیفای مبنی بر رفتار ناعادلانه اپل با رقبای خود است. حالا خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شده که کمیسیون اروپا سندی به نام بیانیه اعتراضات را تا پیش از تابستان برای اپل ارسال کرده ور سما این شرکت را متهم خواهد کرد. این بیانیه با اعلام اتهامات شامل اطلاعاتی در مورد رفتارهایی است که باید برای اصلاح سیاست‌ها برداشته شود و ممکن است نرخ جریمه اپل را نیز مشخص کند.

هنوز تاییدیه‌ای مبنی بر جریمه یا قبول اتهامات وجود ندارد اما به گزارش برخی منابع اتحادیه اروپا می‌تواند تغییراتی در مدل کسب و کار اپل ایجاد کند.

شکایت اصلی اسپاتیفای از اپل شامل انتقاد از محدودیت‌های قرار گرفته روی برخی فناوری‌های آن مانند دستیار هوشمند «سیری» است. «دنیل اک» مدیرعامل اسپاتیفای سال گذشته اعلام کرد که این شرکت سرانجام توانست مجوز استفاده از سیری را برای پشتیبانی صوتی خود دریافت کند. همچنین این شرکت نسبت به ۳۰ درصد هزینه‌ای که اپل از توسعه‌دهندگان برنامه برای استفاده از سیستم خرید درون برنامه‌ای خود دریافت می‌کند، اعتراض کرده است.

از طرفی اپل پیش از این در وبلاگ خود عنوان کرده بود که اپ‌استور به اسپاتیفای کمک بسیار زیادی کرده تا با داشتن صدها میلیون دانلود، به بزرگترین سرویس پخش موسیقی در اروپا تبدیل شود و دریافت کارمزد برای پیش بردن برنامه‌های اپ استور ضروری است؛ هرچند این شرکت تحت فشارهای گسترده ناچار شد برای برخی توسعه‌دهندگان کارمزد را تا نصف کاهش دهد.

این خبر در حالی منتشر شده که روز گذشته هم بریتانیا تحقیقات خود را درباره اتهام رفتار ضد رقابتی اپل شروع کرده بود.