منو

واتس‌اپ می‌خواهد با قابلیت رمزنگاری، امنیت بکاپ‌ها را افزایش دهد

واتس‌اپ می‌خواهد با فراهم‌سازی قابلیت گذاشتن پسورد روی بکاپ‌های ابری امنیت سوابق چت‌های شما را افزایش داده و نگذارد که هیچ کسی به جز خود کاربر به این پشتیبان‌ها دسترسی داشته باشد. به‌تازگی تصاویری از ظاهر این قابلیت در نسخه iOS و اندرویدی واتس‌اپ منتشر شده است.

در یکی از این تصاویر، که توسط وب‌سایت WABetaInfo منتشر شده، آمده است: «برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به پشتیبان iCloud Drive می‌توانید پسوردی انتخاب کنید تا پشتیبان‌های آینده شما با کمک همین پسورد رمزنگاری شوند. برای برگرداندن پشتیبان‌ها در آینده به این پسورد نیاز خواهید داشت.» اپلیکیشن سپس از کاربر می‌خواهد که شماره تماس خود را تایید کند و پسوردی بنویسد که حداقل ۸ پارامتر دارد. در بخش دیگری هشدار داده شده که واتس‌اپ نمی‌تواند بکاپ‌ها را در صورت فراموشی پسورد بازیابی کند.

در حالی که چت‌های واتس‌اپ به‌صورت سرتاسری رمزنگاری می‌شوند و فقط فرستنده و گیرنده به محتوای پیام‌ها دسترسی دارند، این پیام‌رسان در پشتیبان‌های آنلاینی که روی گوگل درایو و آیکلود ذخیره می‌شوند از رمزنگاری استفاده نمی‌کند. زمانی که فایل‌های پشتیبان‌ها روی این سرورها قرار می‌گیرند، امنیت آن‌ها به دست سرویس‌دهندگان خدمات ابری می‌افتد که در گذشته اطلاعاتی را در اختیار مراجع قانونی قرار داده بودند. رمزگذاری بکاپ‌ها با پسوردی که فقط خود شما آن را می‌دانید، از هر گونه دسترسی غیرمجاز به سابقه چت‌هایتان جلوگیری می‌کند.

واتس‌اپ هنوز درباره این قابلیت اظهارنظر نکرده، اما WABetaInfo سابقه خوبی در افشای قابلیت‌های معرفی‌ نشده دارد. این وب‌سایت قبلا قابلیت‌هایی مثل افزودن مخاطب با اسکن QR کد یا پیام‌های خودحذف‌شونده را مدت‌ها قبل از عرضه عمومی فاش کرده بود.

قابلیت حاضر احتمالا به دنبال اتفاقاتی عرضه می‌شود که در پی تغییر قوانین حریم خصوصی این سرویس شهرت واتس‌اپ را خدشه‌دار کرده بود. اگرچه واتس‌اپ اصرار دارد که قوانین جدید آن‌ها بر امنیت پیام‌های خصوصی کاربران اثر نمی‌گذارد، ولی عده زیادی از این پیام‌رسان مهاجرت و به سمت اپلیکیشن‌های دیگری مثل تلگرام و سیگنال رفته‌اند.