منو

نوکیا ۱۰ هزار نفر از کارکنانش را اخراج می‌کند

نوکیا که در زمینه کسب و کار 5G وارد رقابت پررنگی با دیگر بازیگران شده، برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری روی نسل پنجم شبکه ۱۰ هزار نفر از پرسنل خود را تعدیل کند.

برنامه بازسازی ساختار نوکیا به این شرکت اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار در هزینه‌هایش صرفه جویی کند که در نهایت از آن برای سرمایه‌گذاری روی محصولات جدید و تحقیق و توسعه استفاده خواهد شد.

بر اساس این برنامه جدید بازار هدف شرکت فنلاندی در آینده شامل زیر ساخت های دیجیتال، ابری و نسل پنجم شبکه خواهد بود که در پیشرفت صنایع و حوزه‌های مختلف از آموزش و سرگرمی گرفته تا درمان و اینترنت اشیا نقش پررنگی ایفا خواهد کرد.

از آنجا که حضور هواوی در برخی از کشورهای اثرگذار از جمله ایالات متحده، بریتانیا و برخی از کشورهای اروپایی کمرنگ شده، نوکیا فرصت ایده‌آلی برای محکم کردن جای پای خود در زمینه 5G دارد و از این راه می‌تواند جریان درآمدی خود را در سال‌های آتی تضمین کرده و به سود سرشاری دست پیدا کند.

کمپانی فنلاندی انتظار دارد در سال جاری به حدود ۵۰ درصد از این صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی دست پیدا کرده و در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ نیز از بخش دیگر آن بهره‌مند شود. با این حال هنوز تعداد دقیق افرادی که قرار است تعدیل شوند مشخص نشده و بسته به شرایط بازار شمار کارکنان شرکت از ۹۰ هزار نفر فعلی به ۸۰ تا ۸۵ هزار نفر خواهد رسید.

در راستای این بازسازی نوکیا شاهد تشکیل ۳ گروه تجاری خواهد بود. بخش شبکه‌های موبایل این شرکت روی شبکه‌های بی‌سیم و 5G تمرکز خواهد کرد و در عین حال سهم بازارهایی مثل 4G کمتر می‌شود.

خدمات شبکه و ابری نیز بیشتر به سمت مدل سرویس محور حرکت کرده و روی فرصت‌های نوظهور متمرکز می‌شوند. نوکیا برای دستیابی به این هدف همکاری‌هایی را با AWS آمازون، مایکروسافت و گوگل کلید زده است.