منو

فولکس واگن ID.4 GTX رونمایی شد؛ قدرت بیشتر برای کراس‌اوور برقی ژرمن‌ها

فولکس واگن نسخه‌ GTX از کراس‌اوور برقی ID.4 را رونمایی کرد. در مقایسه با مدل استاندارد، این نسخه ۹۱ اسب بخار قدرت بیشتری داشته و شتاب صفر تا صد آن بیش از دو ثانیه بهتر است؛ همچنین از لحاظ عملکرد سیستم تعلیق، حداکثر سرعت و امکانات هم این نسخه در وضعیت بهتری قرار دارد.

اگر با مدل استاندارد ID.4 آشنا باشید، حتما می‌دانید نیروبخش آن یک موتور برقی ۲۰۱ اسب بخاری است که روی محور عقب نصب شده؛ اما نسخه GTX از یک موتور اضافی روی محور جلو سود می‌برد و مجموع قدرت پیشرانه آن به ۲۹۵ اسب بخار افزایش یافته است.

با تکیه بر این پیشرانه قدرتمندتر، ID.4 GTX برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر در ساعت به ۶.۲ ثانیه زمان نیاز دارد؛ این رقم برای مدل استاندارد ID.4 برابر با ۸.۵ ثانیه است.

در کنار بهبود شتاب، ID.4 GTX از لحاظ حداکثر سرعت نیز عملکرد بهتری دارد. در حالیکه ID.4 استاندارد نمی‌تواند با سرعتی بیشتر از ۹۹ مایل (۱۶۰ کیلومتر) در ساعت حرکت کند، حداکثر سرعت نسخه GTX به ۱۱۲ مایل (۱۸۰ کیلومتر) ارتقا پیدا کرده است.

نسخه GTX از لحاظ ظرفیت باتری هم برتری دارد. البته این برتری محدود به بازارهایی است که مدل استاندارد ID.4 با باتری ۵۸ کیلووات ساعتی به فروش می‌رسد. به گفته فولکس واگن، ID.4 GTX با باتری ۷۷ کیلووات ساعتی راهی بازار می‌شود. بد نیست بدانید در آمریکای شمالی نسخه استاندارد هم با همین ظرفیت باتری عرضه شده است.

در هر حال ID.4 GTX با تکیه بر باتری ۷۷ کیلووات ساعتی خود و مطابق با چرخه WLTP توانایی پیمایش مسافت ۲۹۸ مایلی (معادل ۴۸۰ کیلومتر) را دارد. این رقم برای ID.4 معمولی برابر با ۳۱۰ مایل (تقریبا ۵۰۰ کیلومتر) است.

همانند مدل استاندارد، ID.4 GTX از حداکثر نرخ شارژ ۱۲۵ کیلووات پشتیبانی می‌کند و با ۳۰ دقیقه شارژ انرژی لازم برای پیمایش مسافت ۱۸۶ مایلی (۳۰۰ کیلومتر) در باتری ذخیره می‌شود.

سه چراغ LED حاضر در گوشه‌های سپر، جلوپنجره و اسپویلر براق مشکی رنگ، چراغ‌های اصلی ماتریکس IQ.Light LED به صورت استاندارد، رینگ‌‎های ۲۰ اینچی و گرافیک جذاب‌تر چراغ‌های LED عقب از وجوه تمایز ID.4 GTX با مدل استاندارد به شمار می‌روند.

در داخل کابین هم نورپردازی زیبا با امکان انتخاب ۳۰ رنگ متنوع، دوخت قرمز، فرمان گرم‌شونده، زیرآرنجی‌های قابل تنظیم و آپشن‌هایی مثل هداپ دیسپلی مبتنی بر واقعیت افزوده و همچنین نمایشگر ۱۲ اینچی سیستم اینفوتینمنت از جمله ویژگی‌های اختصاصی نسخه GTX هستند.

فولکس واگن ID.4 GTX با پکیج اسپرت قابل سفارش است. با سفارش این پکیج ارتفاع خودرو ۱۵ میلیمتر کاهش یافته و واکنش‌های فرمان سریع‌‎تر می‎‌شود. در صورت سفارش پکیج اسپرت پلاس هم، کمک‌فنرهای تطبیق‌پذیر به این کراس‌اوور برقی اضافه می‌گردد. اکو، راحت، اسپرت، شخصی و چسبنده حالت‌هایی هستند که برای رانندگی با این خودرو تعریف شده‌اند.

و اما قیمت و زمان عرضه؛ بر اساس برنامه‌ریزی‌ها فروش فولکس واگن ID.4 GTX از تابستان پیش رو در سرزمین مادری آغاز خواهد شد. برای این کراس‌اوور اسپرت قیمتی برابر با ۵۰,۴۱۵ یورو تعیین شده که با احتساب مشوق‌های دولتی، رقم نهایی ۷,۵۰۰ یورو کمتر از آن خواهد بود. ناگفته نماند GTX در مقایسه با نسخه استاندارد مجهز به باتری ۷۷ کیلووات ساعتی، حدود ۶۰۰۰ یورو گران‌تر است.