منو

سامسونگ می‌خواهد برای طراحی پردازنده اختصاصی، مهندسان سابق اپل را استخدام کند

سامسونگ در گذشته مشغول توسعه پردازنده‌های اختصاصی‌اش بود اما به علت عملکرد نه چندان مناسب هسته‌های «Mongoose» در مقایسه با طراحی‌های ARM، تصمیم به تعطیلی این بخش گرفت. اما ظاهرا سامسونگ می‌خواهد با استخدام مهندسان سابق AMD و اپل، دوباره مشغول به توسعه پردازنده اختصاصی شود.

گزارشی جدید ادعا می‌کند که سامسونگ به دنبال استخدام مهندسان باتجربه‌ای است که در گذشته در شرکت‌های اپل و AMD فعالیت داشته‌اند. به نظر می‌رسد یکی از آن‌ها نقشی اساسی در توسعه چیپست‌های اختصاصی اپل داشته است. ظاهرا این مهندس می‌خواهد کنترل کاملی روی تیمش داشته باشد و البته افرادی که می‌توانند در این تیم حضور داشته باشند را هم خودش مشخص کند.

طبق گزارش اخیر، سامسونگ از عملکرد هسته‌های جدید Cortex-X راضی نیست و می‌خواهد به هسته‌های سریعتری دسترسی داشته باشد. در حال حاضر کره‌ای‌ها در حال همکاری با گوگل برای طراحی یک چیپ اختصاصی هستند و همچنین با AMD برای آوردن پردازشگر گرافیکی RDNA 2 به تراشه‌های اگزینوس کار می‌کنند. نسل جدید چیپ‌های پرچمدار اگزینوس با GPU شرکت AMD از راه می‌رسند.

البته سامسونگ در این زمینه تنها نیست و رقیبش یعنی کوالکام هم به‌زودی از یک طراحی CPU سفارشی جدید رونمایی می‌کند. این کمپانی در گذشته نه چندان دور شرکت «Nuvia» را تصاحب کرد. Nuvia توسط مهندس سابق اپل که روی چیپ A14 ،M1 و تراشه‌های قدیمی‌تر کار کرده، تاسیس شده است.

بر اساس عملکرد شرکت‌ها در سال‌های اخیر، ظاهرا مهندسانی که روی چیپ‌های اختصاصی اپل کار کرده‌اند، اهمیت بالایی در بازار دارند. البته چنین موضوعی چندان هم تعجب‌برانگیز نیست چرا که تراشه‌های کوپرتینویی‌ها عملکرد فوق‌العاده بالایی دارند و نه تنها بالاتر از رقبای اندرویدی خود قرار می‌گیرند، بلکه با اینتل و AMD هم رقابت سنگینی دارند. به گونه‌ای که چیپ M1 سهم پردازنده‌های اینتل را کاهش چشمگیری می‌دهد.

در حال حاضر از تاریخ دقیق معرفی طراحی‌های اختصاصی و سفارشی کوالکام و سامسونگ اطلاعی نداریم، با این حال شاید در سال آینده میلادی طراحی کره‌ای‌ها از راه برسد.