منو

کشف یک باگ iOS که در هنگام اتصال به شبکه‌ای خاص، وای‌فای آیفون را از کار می‌اندازد

باگی که به‌تازگی در iOS پیدا شده، زمانی به وجود می‌آید که دستگاه شما تلاش می‌کند به یک شبکه بی‌سیم با یک نام خاص وصل شود. در این صورت، دستگاه قابلیت اتصال به شبکه‌های بی‌سیم وای‌فای را از دست می‌دهد و حتی خاموش و روشن کردن دستگاه هم برای حل این مشکل بی‌فایده خواهد بود.

مهندسی به نام «کارل شو» در توییتر می‌گوید با تغییر نام شبکه وای‌فای شخصی خود به «p%s%s%s%s%n%» متوجه شده که شبکه ارتباط بی‌سیم آیفون او از کار افتاده و هر بار که تلاش کرده تا وای‌فای را روشن کند، سیستم مجددا آن را خاموش کرده است. او می‌گوید حتی با تغییر نام شبکه وای‌فای هم نتوانسته مشکل را حل کند.

آقای شو می‌گوید این کار را روی یک آیفون XS با iOS 14.4.2 انجام داده است. انجام همین آزمایش توسط وب‌سایت BleepingComputer روی آیفونی با iOS 14.6 هم از بروز مشکل مشابهی خبر می‌دهد که وای‌فای موبایل اپل را از کار می‌اندازد. در شماری از آزمایش‌ها، آیفون در هنگام تلاش برای اتصال به این شبکه شکست می‌خورد و دیگر قادر به اتصال به شبکه‌های عادی هم نیست.

با این حال، در شمار دیگری از آزمایش‌ها که در تصویر متحرک زیر هم نمونه‌ای از آن را می‌بینید، پس از اتصال به شبکه‌ای با این اسم عجیب قابلیت وای‌فای آیفون دچار مشکل می‌شود و دیگر حتی نمی‌توانید این ویژگی را روشن کنید.

تنها راهی که در حال حاضر برای حل این مشکل وجود دارد، بازنشانی تنظیمات شبکه آیفون است. برای انجام این کار باید به بخش Settings > General > Reset بروید و گزینه Reset Network Settings را انتخاب کنید.

به گفته کاربران، این باگ تنها محدود به آیفون‌هاست و چنین مشکلی در گوشی‌های اندرویدی وجود ندارد. محققان امنیتی می‌گویند مشکل حاضر احتمالا مربوط به تجزیه و تحلیل داده‌های ورودی توسط iOS است که منجر به بروز این باگ می‌شود.

زمانی که عبارتی با علامت % در نام وای‌فای دیده می‌شود، iOS احتمالا به اشتباه این علامت را به عنوان شاخص عبارت رشته‌ای در نظر می‌گیرد. این شاخص‌ها در زبان‌های برنامه‌نویسی C معنای خاصی دارند و به جای اینکه به عنوان متن در نظر گرفته شوند، کامپایلر آن‌ها را به عنوان نام متغیر یا فرمان تلقی می‌کند.

از آن‌جایی که وجود این باگ می‌تواند دردسرهای زیادی برای کاربران عادی ایجاد کند، انتظار داریم اپل به‌زودی وصله‌ای برای حل این مشکل منتشر کند.