منو

دامنه وبسایت‌ تعدادی از رسانه‌های خبری ایران توسط دولت آمریکا توقیف شد

وزارت دادگستری آمریکا در اقدامی ناگهانی دامنه ۳۶ وبسایت‌ مرتبط با رسانه‌های خبری ایران را توقیف کرده است. دلیل این اقدام انتشار اطلاعات گمراه‌کننده، اقدامات خشونت‌آمیز و نقض تحریم‌های آمریکا در این رسانه‌ها توصیف شده است.

به اعتقاد وزارت دادگستری آمریکا اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی (IRTVU) دامنه‌های وب‌سایتی که از آنها استفاده می‌کرد را از یک شرکت آمریکایی خریداری کرده و این در حالی بوده که از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مجوزی برای استفاده از این دامنه‌ها اخذ نکرده است.

از جمله این دامنه‌های مسدود شده می‌توان به دامنه وب‌سایت‌های تلویزیون «العالم»، «الکوثر»، «پرس تی وی» و «المسیره» اشاره کرد. در حال حاضر با باز کردن این وبسایت‌ها پیام وزارت دادگستری ایالات متحده را مشاهده می‌کنید که دستور به توقیف آن‌ها را صادر کرده است. هر چند فعالیت وبسایت‌های یاد شده کاملا متوقف نشده و در صورت وجود، در دامنه ir. به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

«لورا روزن» خبرنگار حوزه دیپلماسی در واشنگتن در واکنش توییتری به این اقدام دولت آمریکا، گفته که با «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تماس گرفته و او از انسداد این سایت‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته که احتمالا وزارت دادگستری آمریکا به زودی اطلاعیه‌ای در این زمینه منتشر کند.‎

مقامات ایرانی نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. رئیس دفتر مطبوعاتی نمایندگی دائمی ایران در سازمان‌ ملل در نیویورک، اقدام واشنگتن در توقیف وب‌سایت‌های ایران را تلاش برای محدود کردن آزادی بیان خواند و گفت که از طریق قانونی این مسئله را پیگیری خواهند کرد.

شایان ذکر است که این اولین باری نیست که دامنه وبسایت‌های خبرگزاری‌ ایرانی توسط دولت آمریکا مسدود می‌شود. پیش از این در سال ۹۸ نیز وبسایت خبرگزاری فارس با دامنه دات کام توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد و هدف از این کار جلوگیری از انتشار اخبار نادرست، پروپاگاندا و نفوذ در سیاست داخلی و خارجی آمریکا توسط این خبرگزاری توصیف شده بود.