منو

فایرفاکس ۹۱ با فعال‌سازی پیش‌فرض HTTPS و محافظت بهتر از کوکی‌ها منتشر شد

موزیلا سرانجام فایرفاکس ۹۱ را با چند قابلیت جدید در حوزه حریم خصوصی و یکپارچگی بیشتر با سیستم عامل ویندوز معرفی کرد. نسخه دسکتاپ این مرورگر تغییراتی را در Total Cookie Protection به وجود آورده و در موبایل هم بهینه‌سازی‌هایی را در زبانه‌ها اعمال کرده است.

قابلیت Total Cookie Protection در فایرفاکس ۹۱ کوکی‌های هر سایت را محدود به تولید آن نگه می‌دارد. حالا وقتی کاربر از مرورگر می‌خواهد که اطلاعات کوکی‌ها را از یک سایت حذف کند، نه تنها این کوکی‌ها حذف می‌شوند بلکه هر نوع کوکی ردیابی در آن سایت وجود داشته باشد متوقف می‌شود.

موزیلا همچنین HTTPS را به‌صورت پیش‌فرض فعال کرده و فقط در صورتی اجازه وبگردی HTTP می‌دهد که یک وب‌سایت از HTTPS پشتیبانی نکند. البته گفته شده که این ویژگی فقط برای خود صفحات فعال است و لزوما برای تصاویر، فایل‌های CSS یا جاوا اسکریپت در نظر گرفته نمی‌شود.

فایرفاکس ۹۱ ویژگی دیگری به نام Single Sign-on دارد که یکپارچگی این نرم‌افزار را با اکانت‌های کاری، شخصی و تحصیلی ممکن می‌کند. این قابلیت از طریق بخش حریم خصوصی و امنیت در تنظیمات فایرفاکس قابل فعال‌سازی است. این نسخه همچنین ویژگی Switch to Tab را برای حالت وبگردی Private فعال کرده است. کاربران macOS نیز در صورت فعال‌سازی Increase Contrast می‌توانند به شکل خودکار به High Contrast Mode دسترسی داشته باشند.

نسخه جدید فایرفاکس در پلتفرم اندروید حالا به‌صورت پیش‌فرض زبانه‌ها را به‌صورت شبکه‌ای نشان می‌دهد، اما گزینه نمایش فهرستی هم در کنار این گزینه در دسترس خواهد بود. eBay به‌عنوان یکی از موتورهای جستجو به فایرفاکس ۹۱ اضافه شده و در نهایت موزیلا در این نسخه پخش صدا در حالت نمایش خودکار ویدیوها را به‌طور پیش‌فرض غیرفعال کرده تا از این حیث شبیه مرورگر کروم شود.

جدیدترین نسخه فایرفاکس برای دسکتاپ از طریق وب‌سایت رسمی موزیلا و برای اندروید از طریق فروشگاه گوگل پلی در دسترس قرار دارد.