منو

شرط دسترسی به اینترنت خانگی در ترکمنستان:‌ قسم به قرآن برای عدم استفاده از VPN

هر کشوری برای ارائه اینترنت به کاربرانش قانون خودش را دارد، اما دولت ترکمنستان یک شرط متفاوت را برای مردم کشورش درنظر گرفته. دولت برای اینکه کاربران به اینترنت خانگی دسترسی پیدا کنند، از آن‌ها می‌خواهد به قرآن قسم بخورند که از VPN استفاده نمی‌کنند.

کاربران با استفاده از VPN می‌توانند به سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا کنند و دولت ترکمنستان مانند هر کشور دیگری که مردم به اینترنت آزاد دسترسی ندارند، نمی‌خواهد کاربران دست به چنین کاری بزنند. بنابراین مردم این کشور مسلمان برای اینکه بتوانند اینترنت پرسرعت خانگی را تجربه کنند، باید به قرآن قسم بخورند که به سراغ VPNها نمی‌روند.

در حال حاضر نزدیک به یک چهارم کاربران خانگی در ترکمنستان به اینترنت دسترسی دارند، اما بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک در این کشور فیلتر هستند و کاربران برای دسترسی به آن‌ها به سراغ استفاده از VPNها می‌روند. دولت ترکمنستان کاربران اینترنت را از طریق شبکه‌ای از بخش‌های امنیت دیجیتال تحت نظر دارد.

این سختگیری‌ها و البته مسدودیت شمار بالای وب‌سایت‌ها و سرویس‌ها باعث شده کاربران به سراغ VPNها بروند که حالا باید به قرآن قسم بخورند که از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

یکی از کاربران می‌گوید پس از مدت‌ها انتظار برای دسترسی به اینترنت خانگی، حالا باید به قرآن قسم بخورد که از VPN استفاده نمی‌کند:

«یکسال و نیم پس از ارائه تمام مدارک لازم و ثبت‌نام برای نصب وای فای در خانه‌ام، حالا به من می‌گویند که باید به قرآن قسم بخورم که از VPN استفاده نمی‌کنم، اما بدون VPN نمی‌توان به چیزی دسترسی پیدا کرد. نمی‌دانم چه کاری باید انجام دهم.»

به نظر می‌رسد این موضوع تنها به این کاربر محدود نمی‌شود و وزارت امنیت ملی ترکمنستان از تمام کاربران اینترنت خواسته برای عدم استفاده از VPN، به قرآن قسم بخورند. سال‌هاست دولت ترکمنستان شمار بالایی از وب‌سایت‌ها و سرویس‌های ارائه‌دهنده VPN را مسدود کرده و البته برخی افرادی که چنین سرویس‌هایی را روی گوشی‌های هوشمندشان نصب کرده‌اند هم در این کشور دستگیر شده‌اند.