منو

تاریخ احتمالی انتشار نسخه پایدار اندروید ۱۲ مشخص شد

گوگل می‌گوید کاربران باید ظرف چند هفته آینده منتظر انتشار نسخه پایدار اندروید ۱۲ باشند. اگرچه این کمپانی تاریخ دقیقی را اعلام نکرده اما طبق جدیدترین گزارش، احتمالا نسخه پایدار این سیستم عامل در تاریخ ۱۲ مهر ماه در اختیار کاربران گوشی‌های پیکسل قرار می‌گیرد.

اخیرا سندی منتشر شده که نشان می‌دهد گوگل چه زمانی تایید بیلدهای نرم‌افزاری بر اساس اندروید ۱۰، اندروید ۱۱ و اندروید ۱۲ را متوقف می‌کند. بر اساس این سند، کد منبع اندروید ۱۲ در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۲ مهر ۱۴۰۰) منتشر می‌شود. این کد منبع در پروژه متن باز اندروید (AOSP) نشر می‌یابد و به احتمال زیاد انتشار آن با انتشار آپدیت پایدار اندروید ۱۲ برای گوشی‌های پیکسل همزمان خواهد بود.

گوگل برای اطمینان از این که تولیدکنندگان محصولات خود را با نسخه‌های قدیمی اندروید به بازار نمی‌فرستند، تایید نسخه‌های قدیمی اندروید را متوقف می‌کند. به‌علاوه، وقتی کد منبع یک نسخه خاص از اندروید منتشر می‌شود، شمارش معکوس برای پایان پنجره زمانی تایید آن نسخه آغاز می‌گردد.

کد منبع اندروید ۹ پای در تاریخ ۶ اوت ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) منتشر شد. گوگل در همان روز نسخه پایدار این سیستم عامل را برای دو نسل اول گوشی‌های پیکسل روانه بازار کرد. اندروید ۱۰ در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۲ شهریور ۱۳۹۸) به دست کاربران پیکسل رسید و کد منبع آن در همان روز روی AOSP آپلود شد. پارسال هم کد منبع اندروید ۱۱ در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۲۰ (۱۸ شهریور ۱۳۹۹) کمی بعد از انتشار این سیستم عامل برای کاربران پیکسل به اشتراک گذاشته شد.

در نتیجه، با اطمینان خوبی می‌توانیم بگوییم که گوشی‌های پیکسل امسال در تاریخ ۱۲ مهر نسخه پایدار اندروید ۱۲ را دریافت می‌کنند. البته احتمال تغییر در این برنامه زمانی هنوز وجود دارد و گوگل رسما چیزی نگفته است. اندروید ۱۲ تغییرات بسیار زیادی نسبت به نسخه‌های قبلی دارد و یکی از مهم‌ترین عرضه‌های گوگل در سال‌های اخیر به حساب می‌آید.