منو

هرآنچه باید درباره دالبی اتموس بدانید

دالبی اتموس (Dolby Atmos) جدیدترین فناوری صدای دالبی است که صدای کاملاً هیجان‌انگیزی را برای شنونده ایجاد و او را غرق در فضای فیلم می‌کند. در این مطلب قصد داریم ببینیم این فناوری چیست و چگونه کار می‌کند؟ چه محتواهایی دارای صدای دالبی اتموس هستند و برای شنیدن صدای ایجاد شده بر پایه این فناوری به چه دستگاه‌هایی نیاز داریم و چه محتواهایی دارای صدای دالبی اتموس هستند؟

دالبی اتموس چیست؟

نخستین تجهیزات دالبی اتموس در سالن دالبی در لس‌آنجلس در سال ۲۰۱۲ نصب شد و فیلم دلیر (Brave) که در همان سال منتشر و اکران شد، نخستین فیلم دارای صدای دالبی اتموس بود. این فناوری صوتی در حال حاضر در بیش از ۶۳۰۰ سالن سینما در سراسر جهان پیاده‌سازی شده و سیستم‌های صوتی خانگی با قابلیت ایجاد این صدای فراگیر نیز طراحی و تولید شده‌اند. جالب است بدانید که شنیدن جدیدترین صدای دالبی برخی از گوشی‌های هوشمند نیز امکان‌پذیر است و علاوه بر فیلم موسیقی دالبی اتموس نیز ایجاد شده است.

صدای دالبی اتموس صدای کاملاً سه‌بعدی و ۳۶۰ درجه است. درصورتی‌که از تجهیزات کاملاً حرفه‌ای برای ایجاد این صدای سه‌بعدی استفاده شود، اصوات تفکیک‌شده مختلف با وضوح بسیار بالا از جهات افقی و عمودی مختلف به گوش‌تان می‌رسند و کاملاً در فضای صدا غرق می‌شوید.

در استانداردهای صدای دالبی متداول مثل صدای دالبی 5.1 و 7.1 تنها از جهت‌های افقی پخش می‌شود و به گوش می‌رسند؛ اما در صدای دالبی اتموس اصوات مختلف علاوه بر جهت‌های افقی از سمت بالا و جهات عمودی نیز شنیده می‌شود؛ در محتواهای دارای صدای دالبی اتموس صداهایی که در دنیای واقعی از بالا شنیده می‌شوند (مثل صدای باران، صدای تیرهای در حال فرود یا ماشین در حال سقوط از ارتفاع) از سمت بالا پخش می‌شوند و مخاطب درست مانند دنیای واقعی این صداها را از بالا می‌شنود که تجربه هیجان‌انگیزی است.

اگر بخواهیم این فناوری را تخصصی‌تر تعریف کنیم باید بگوییم جدیدترین فناوری صدای دالبی بر پایه اصل صدای شی‌محور ایجاد شده است و در هنگام پخش محتوای دارای این ترک صوتی، اصوات تنها در سطح گوش انسان پخش نمی‌شوند. جدیدترین فناوری صدای دالبی پخش هم‌زمان صدا از ۱۱۸ کانال صوتی را امکان‌پذیر کرده است؛ به همین دلیل طراحان صدا دیگر مجبور نیستند مانند گذشته صداهای مختلف را تنها به کانال‌های صوتی خاص اختصاص دهند (این موضوع یکی از محدودیت‌ها و معایب فناوری‌های قبلی صدای دالبی است) و می‌توانند هر شی صوتی را در مکان دقیق خود در میدان صوتی قرار دهند.

به بیان ساده‌تر در صورت استفاده از تجهیزات کاملا حرفه‌ای برای ایجاد صدای دالبی اتموس افراد در هنگام تماشای محتواهای دارای این ترک صوتی، صداهای مختلف را درست از همان نقطه‌ای می‌شنود که در هنگام ضبط صدا ضبط شده‌اند.

به‌عنوان‌مثال زمانی که در حال تماشای صحنه‌ای هستید که پرنده یا هر جاندار و شی دیگری در آن در حال حرکت است، نقاط پخش صدا در حین حرکت سوژه تغییر می‌کند و هم‌زمان با حرکت سوژه به جهات مختلف، صدا نیز هماهنگ با سوژه حرکت می‌کند و از نقاط مختلفی پخش می‌شود؛ درنتیجه اصوات را از نقاطی که پیوسته در حال تغییر هستند، می‌شنوید و درنتیجه صدایی کاملاً فراگیر و سه‌بعدی را تجربه می‌کنید. در برخی از سالن‌های مجهز به تجهیزات پخش‌کننده صدای دالبی اتموس، بلندگوهای بسیار زیادی با چیدمان گسترده‌ای نصب می‌شوند که در برخی از موارد تعداد آن‌ها به ۴۰۰ بلندگو هم می‌رسد و این چیدمان گسترده باعث می‌شود شنونده صدا را کاملاً پویا و در حال حرکت بشنود.

سیستم‌های کانال‌های صوتی دالبی اتموس در سیستم‌های خانگی

سیستم‌های صوتی خانگی دالبی اتموس بسیار ساده‌تر هستند. از میان متداول‌ترین سیستم‌های کانال صوتی دالبی اتموس در سیستم‌های می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 5.1.2: این سیستم ساده‌ترین نوع سیستم کانال‌های صوتی دالبی اتموس محسوب می‌شود که متشکل از ۱ اسپیکر مرکزی در مرکز فضای جلوی شنونده، دو اسپیکر در سمت چپ و راست اسپیکر مرکزی، دو اسپیکر سراند در سمت چپ و راست پشت شنونده، دو اسپیکر سقفی و یک ساب‌ووفر می‌شود.
  • 5.1.4: در این سیستم به‌جای دو اسپیکر سقفی چهار اسپیکر وجود دارد.
  • 7.1.2: در این سیستم علاوه بر ۵ اسپیکر زمینی موجود در سیستم 5.1.2 و 5.1.4 دو اسپیکر اضافی در سمت چپ و راست شنونده نیز قرار می‌گیرند.
  • 7.1.4
  • 9.1.2: در این سیستم علاوه بر ۷ اسپیکر زمینی موجود در سیستم 7.1.2 و 7.1.2 دو اسپیکر اضافی بین اسپیکرهای چپ و راست جلوی شنونده و اسپیکرهای سمت چپ و راست او، دو اسپیکر اضافه می‌شود.
  • 9.1.4

لازم به ذکر است در سیستم‌های خانگی دالبی اتموس می‌توان تا ۳۴ کانال صوتی مختلف ایجاد کرد؛ البته ایجاد چنین سیستم کانال صوتی پیچیده‌ای نیاز به تجهیزات حرفه‌ای دارد که صحبت در مورد آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. در ساندبارها و برخی از سیستم‌های صوتی خانگی، کانال‌های صوتی با یکدیگر ادغام و از یک اسپیکر پخش می‌شوند؛ البته مسلما در چنین سیستم‌هایی میزان دقت تفکیک صدا اصلاً در حد و اندازه سیستم هایی دارای اسپیکر مجزا برای هر کانال صوتی نیست.

در سیستم‌های کاملاً حرفه‌ای برای پخش صدا از بالا از اسپیکر های سقفی استفاده می شود؛ زیرا مسلماً چنین اسپیکرهایی بهترین گزینه ممکن برای پخش صدا از جهات عمودی هستند و صداهایی که توسط چنین اسپیکرهایی از بالا پخش می‌شوند، کاملاً شنونده را در برمی‌گیرند.

در سیستم‌های خانگی میان‌رده و نه‌چندان حرفه‌ای به‌جای اسپیکرهای سقفی یا از اسپیکرهای دیواری طراحی‌شده برای پخش صدا از بالا و جهات عمودی که تحت عنوان اسپیکرهای ارتفاع یا Height شناخته می‌شوند، استفاده می‌شود یا اسپیکرهای اپ فایرینگ (up firing) مورداستفاده قرار می‌گیرند. اسپیکرهای آپ فایرینگ (up firing) در حقیقت صدا را به سمت بالا و سقف هدایت می‌کنند و پس از برخورد صدا با سقف شنونده در هنگام شنیدن انعکاس صدا از سقف تصور می‌کند در حال شنیدن صدا از سقف است.

اسپیکرهای آپ فایرینگ در ساده‌ترین و ارزان‌ترین سیستم‌های صوتی دالبی اتموس مثل ساندبارهای و گوشی‌های دالبی اتموس استفاده می‌شود. در حقیقت در دستگاه‌های دارای بلندگوهای آپ فایرینگ صدای دالبی اتموس به‌صورت مجازی شبیه‌سازی می‌شود و کیفیت صداهایی که از بالا به گوش می‌رسند، اصلاً به‌اندازه صدای ایجادشده توسط سیستم‌های دارای بلندگوی سقفی نیست.

البته در کل ترک‌های صوتی دالبی اتموس با فرمت DTS بیت‌ریت بسیار بالایی دارند (بین ۳ تا ۶ مگابایت در ثانیه) و همین موضوع باعث می‌شود تمام جزئیات این ترک‌های صوتی با وضوح بسیار بالایی شنیده شوند. در صورت استفاده از سیستم‌های صوتی دارای بلندگوهای آپ فایرینگ سطح سقف باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند انعکاس صدا را به‌خوبی منتقل کند.

سیستم‌های دالبی اتموس خانگی

خوشبختانه در سال‌های اخیر سیستم‌های خانگی حرفه‌ای متنوعی با قابلیت پشتیبانی از این فناوری ایجاد شده است که می‌توانند صدای کاملاً سه‌بعدی ایجاد کنند و از بلندگوهای سقفی نیز پشتیبانی می‌کند. در ضمن تعدادی از این سیستم‌ها از قابلیت پخش هم‌زمان صدا در چند فضای مختلف پشتیبانی می‌کنند که قابلیت بسیار خوبی محسوب می‌شود.برخی از گیرنده‌های AV این سیستم‌های صوتی از چیدمان‌های مختلف بلندگوها و تعداد مختلف کانال‌های صوتی پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها سیستم صوتی موردنظرتان را مطابق با میل‌تان ایجاد کنید.

ممکن است اکنون که فهمیده اید دالبی اتموس از ۴۰۰ کانال صوتی مختلف پشتیبانی می کند، تصور کنید سیستم‌های خانگی دارای این فناوری با کانال های صوتی اصلاً نتوانند در حد و اندازه سیستم‌های صوتی طراحی‌شده برای سالن‌های سینما عمل کنند، اما چنین تصوری اشتباه است و این سیستم ها نیز می توانند صدای سه‌بعدی ۳۶۰ درجه و فراگیر بسیار خوب ایجاد کنند.مسلماً هرچقدر تعداد اسپیکرها و کانال‌های صوتی قابل‌پشتیبانی توسط یک سیستم بیشتر باشد (مخصوصاً تعداد اسپیکرهای سقفی)، صدای فراگیرتر و واقعی‌تری را می‌شنوید.

در ضمن برخی از گیرنده‌های AV از بلندگوهای بی‌سیم نیز پشتیبانی می‌کنند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را نصب و راه‌اندازی کرد. سیستم‌های خانگی دالبی اتموس به دو دسته غیرآماده و آماده تقسیم می‌شوند. در صورت استفاده از سیستم‌های غیر آماده باید بخش‌های مختلف سیستم یعنی گیرنده AV، اسپیکرهای زمینی و اسپیکرهای سقفی را به‌صورت جداگانه خریداری کنید. بدون تردید درصورتی‌که قصد دارید بخش‌های مختلف سیستم صوتی موردنظر خود را به‌صورت جداگانه خریداری کنید، باید به سازگاری آن‌ها با یکدیگر توجه کنید.

توصیه می‌کنیم درصورتی‌که می‌خواهید کانال‌های صوتی مختلف شما را کاملاً احاطه کنند و صدای کاملاً سه‌بعدی و فراگیر لذت ببرید، گیرنده‌ای را انتخاب کنید که حداقل از ۱۱ کانال صوتی مختلف پشتیبانی کند. (۷ اسپیکر زمینی و ۴ اسپیکر برای پخش صدا از بالا)

گیرنده AV مهم‌ترین بخش سیستم‌های حرفه‌ای هستند و وظیفه رمزگشایی صدا و تفکیک صداهای مختلف بین کانال‌های مختلف صوتی را بر عهده دارند.گیرندهٔ AV دنون (Denon) مدل AVR X 6300 H MSRP با ویژگی‌هایی مثل پشتیبانی از ۱۱ اسپیکر گزینه خوبی محسوب می‌شود. گیرنده دالبی اتموس سونی مدل STR-ZA5000ES با سیستم ۹.۲ و گیرنده اونیکو (Onyko) مدل TX-NR676 با سیستم ۷.۲ گیرنده‌های اقتصادی‌تری هستند. گیرنده ۷.۲ کاناله پایونر مدل VSX-933 نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

اسپیکرهای سیستم خانگی دالبی اتموس به دو دسته اسپیکرهای زمینی برای پخش صدا از جهات افقی و اسپیکرهای طراحی‌شده برای پخش صدا از بالا و جهات عمودی تقسیم می‌شوند. اسپیکرهای طراحی‌شده برای پخش صدا از بالا خود به سه دسته اسپیکرهای سقفی، اسپیکرهای ارتفاع و اسپیکرهای آپ فایرینگ تقسیم می‌شوند.

از میان بهترین اسپیکرهای زمینی سراند برای سیستم دالبی اتموس می‌توان به اسپیکرهای SVS Prime Tower Surround و اسپیکر 5.1.2 Focal SIB EVO اشاره کرد. برخی از اسپیکرهای سیستم‌های دالبی اتموس به‌صورت یک ست کامل عرضه می‌شوند. توصیه می‌کنیم درصورتی‌که مشکل مالی ندارید این اسپیکرها را برای خرید انتخاب کنید. از میان این ست‌های اسپیکرها می‌توان به ست اسپیکرهای کلیپش مدل‌های RP-280 5.1.4 Dolby Atmos و RP-280 5.1.4 In-Ceiling اشاره کرد.

در صورت تمایل می‌توانید از اسپیکرهای سراند بی‌سیم نیز استفاده کنید؛ البته این اسپیکرها کاملاً بی‌سیم نیستند و باید با سیم به یک دستگاه گیرنده سیگنال از گیرنده AV سیستم متصل شوند. از میان بهترین اسپیکرهای بی‌سیم می‌توان به اسپیکرهای Enclave Audio CineHome 5.1 یا Onkyo SKS-HTC993THX 7.1 Home Theater Speaker System اشاره کرد

از میان بهترین اسپیکرهای سقفی دالبی اتموس می‌توان به اسپیکر NSIW360C یاماها (دو بلندگو) اشاره کرد. اسپیکر پیریسونس (PreSonus) مدل ULT10 (مدل ۱۰ اینچی) و اسپیکرهای CCSE سونی (این اسپیکرها به‌صورت جفتی عرضه می‌شوند)، به ترتیب جزو بهترین اسپیکرهای ارتفاع و آپ فایرینگ هستند. در هنگام خرید اسپیکرهای مختلف سیستم دالبی اتموس اسپیکرهایی را انتخاب کنید که از دالبی اتموس پشتیبانی کنند و با یکدیگر سازگار باشند.

درصورتی‌که در مورد انتخاب اسپیکرها و گیرنده‌ها چندان حساس نیستید و تنها می‌خواهید یک سیستم صوتی کارآمد در زمینه ایجاد صدای سه‌بعدی بخرید، خرید سیستم‌های صوتی حرفه‌ای آماده را به شما پیشنهاد می‌کنیم که در قالب یک پکیج عرضه می‌شوند و اسپیکرها و گیرنده‌های آن‌ها کاملاً با یکدیگر سازگار هستند.

در صورت استفاده از سیستم‌های سینمای خانگی دالبی اتموس، تمام اسپیکرها را در مکان مناسب و با فاصله و زاویه مناسب از یکدیگر قرار دهید تا بتوانید صدای سه‌بعدی را به بهترین شکل ممکن بشنوید با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید با مکان مناسب قرارگیری اسپیکرهای مختلف و نحوه صحیح نصب آن‌ها آشنا شوید.

توصیه می‌کنیم در صورت امکان سطوح مختلف فضاهایی را که قصد دارید تجهیزات سیستم دالبی را در آن قرار دهید، با عایق‌های صوتی بپوشانید تا صداهای مزاحم از بیرون به داخل فضا منتقل نشوند و در فضای صدای سه‌بعدی محتوای در حال پخش کاملاً غرق شوید (شرکت‌های زیادی در زمینه فروش و نصب لایه‌های عایق صوتی فعالیت می‌کند که با جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید). درصورتی‌که توانایی مالی لازم برای عایق‌کاری صوتی حرفه‌ای فضا را ندارید، می‌توانید دیوارها و سقف فضای موردنظر را با مواد ارزان مؤثر در جلوگیری از انتقال صدا مثل شانه تخم‌مرغ یا پرده‌های ضخیم مخملی یا فوم‌های ضخیم عایق‌کننده صدا مثل فوم‌های اکلیلی بپوشانید.

ساندبارهای دالبی اتموس

ساندبارهای دالبی اتموس در مقایسه با سینماهای خانگی دالبی اتموس به میزان قابل‌توجهی ارزان‌تر هستند و می‌توانند صدای سه‌بعدی نسبتاً قابل قبولی را ایجاد کنند؛ درضمن استفاده از این سیستم‌های صوتی واقعا آسان است و می‌توانید آن‌ها را در هر فضایی قرار دهید؛ البته عملکرد ساندبارها در ایجاد صدای سه‌بعدی عمیق و فراگیر اصلاً در حد و اندازه سیستم‌های صوتی حرفه‌ای ماژولار نیست. در ساندبارها اسپیکرهای اپ فایرینگ و اسپیکرهای دارای طراحی خاص صدا را به جهت‌های افقی و عمودی مختلف هدایت می‌کند و باعث می‌شود صدای سه‌بعدی مجازی و شبیه‌سازی‌شده‌ای ایجاد شوند.

در صورت تمایل برای استفاده از این ساندبارها بهتر است دیوارها و سقف را با مواد منعکس‌کننده صدا بپوشانید تا انعکاس صدا را به بهترین شکل ممکن و با وضوح بالایی بشنوید. در برخی از آن ساندبارهای دالبی اتموس معمولاً اسپیکرهای ایجادکننده صدای فراگیر از بدنه اصلی ساندبار جدا هستند و در برخی از ساندبارها تمام اسپیکر ها در بدنه اصلی ساندبار تعبیه شده‌اند. توصیه می‌کنیم ترجیحاً دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که اسپیکرهای سراند به بدنه اصلی دستگاه متصل نباشند و بی‌سیم باشند تا بتوانید آن‌ها را در مکانی قرار دهید که صدای فراگیر را بهتر تجربه کنید.

اسپیکرهای سراند پشتی برخی از ساندبارها کاملاً بی‌سیم و مجهز به باتری هستند و می‌توانید آن‌ها را آزادانه در هر مکانی قرار دهید. همچنین توصیه می‌کنیم ساندباری را انتخاب کنید که دارای کانال‌های صوتی بیشتری باشند و اصوات مختلف را در بین کانال‌های متنوع‌تری تفکیک کند، هرچه صدا بین کانال‌های صوتی بیشتری تفکیک شود، شما صدایی شفاف‌تر با وضوح بالاتری خواهید شنید. از میان بهترین ساندبارهای دالبی اتموس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساندبار سنهایزر امبئو (Sennheiser AMBEO)

سنهایزر یکی از برندهای بسیار مطرح در زمینه تولید تجهیزات صوتی است. این ساندبار دارای سیستم صوتی (5.1.4) است. در این ساندبار صدای سه‌بعدی به نحو کاملاً قابل قبولی ایجاد می‌شود و در صورت پخش ترک صوتی دالبی اتموس با آن، صدایی کاملاً سه‌بعدی را خواهید شنید. از دیگر ویژگی‌های شاخص این ساندبار می‌توان به پشتیبانی از کروم کست برای استریم محتوا روی دستگاه و قابلیت 4K pass through برای انتقال محتوای 4K به ساندبار و پس از آن به تلویزیون بدون افت کیفیت و همچنین قابلیت کنترل آن با اپلیکیشن موبایل iOS و اندروید اشاره کرد.

در ضمن می‌توانید محتوای دالبی ویژن را نیز از این طریق به ساندبار و پس از آن به تلویزیون منتقل کنید؛ از معایب اصلی این دستگاه می‌توان به عدم پشتیبانی آن از گوگل اسیستنت برای کنترل آن با فرمان‌های صوتی و عدم برخورداری آن از اسپیکرهای سراند و ساب ووفر مجزا اشاره کرد.

کلیپش سینما 1200 (Klipsch Cinema 1200)

کلیپش یکی دیگر از برندهای مطرح تولیدکننده تجهیزات صوتی به شمار می‌رود. کلیپش سینما 1200 دارای سیستم صوتی 7.1.4، اسپیکرهای سراند پشتی بی‌سیم و همچنین ساب‌ووفر بی‌سیم است. از دیگر ویژگی‌های شاخص این ساندبار می‌توان به برخورداری آن از وای فای، پشتیبانی از گوگل اسیستنت و آمازون الکسا و 8K pass through اشاره کرد.

ساندبار سونی HT-A7000

این ساندبار محصول پرچم‌دار سونی محسوب می‌شود که از دالبی اتموس نیز پشتیبانی می‌کند و دارای ۷ کانال صوتی است. این ساندبار رده‌بالای سونی از HDMI 2.1 e َ ARC نیز پشتیبانی می‌کند که می‌تواند برای انتقال محتوای 4K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز و محتوای 8K استفاده شود؛ بنابراین این ساندبار می‌تواند وسیله مکمل بسیار مناسبی برای کنسول‌های نسل نهم یعنی پلی‌استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس باشد. از دیگر ویژگی‌های شاخص این ساندبار می‌توان به برخورداری از ایرپلی 2 و کروم کست برای استریم محتوا روی دستگاه اشاره کرد. HT-A7000 فاقد ساب ووفر و اسپیکر سراند پشتی بی‌سیم است؛ اما شما می‌توانید اسپیکرهای بی‌سیم و ساب ووفر بی‌سیم تولیدشده برای این ساندبار را به‌صورت مجزا تهیه کنید تا صاحب یک سیستم صوتی فراگیر بی‌نقص شوید.

توجه: در صورت تمایل برای استفاده از سینماهای خانگی یا ساندبارهای دالبی اتموس، حتماً باید آن‌ را به دستگاه‌هایی متصل کنید که از جدیدترین فناوری صدای دالبی پشتیبانی کنند تا بتوانند ترک صوتی دالبی اتموس را به سینمای خانگی یا ساندبارها منتقل کنند. امروزه

تلویزیون‌های رده‌بالای برندهای مطرح ازجمله اولدها و ال‌ای‌دی‌های رده‌بالای ال‌جی، سونی و فیلیپس از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. کنسول ایکس باکس سری ایکس نیز می‌تواند صدای دالبی اتموس را منتقل کند. در ضمن برخی از پلیرها مثل اندروید باکس‌ها نظیر اندروید باکس انویدیا شیلد اندروید تی وی پرو و اپل تی وی نیز از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. اکثر بلوری پلیرهای موجود در بازار نیز از دالبی اتموس پشتیبانی می‌کند. برای انتقال صدای دالبی اتموس از پلیرها به سیستم‌های صوتی حتماً باید از کابل HDMI eARC استفاده کنید.

لازم به ذکر است درصورتی‌که می‌خواهید ترک صوتی دالبی اتموس را با کامپیوتر به تجهیزات صوتی انتقال دهید، باید از نرم‌افزارهای مختص انتقال این ترک‌های صوتی مثل Dolby Access استفاده کنید؛ البته برای انجام این کار دانلود و نصب نرم‌افزار کافی نیست و باید در تنظیمات سیستم‌عامل نیز مراحلی را طی کنید. با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید با نحوه انجام این کار آشنا شوید.

گوشی‌های دالبی اتموس

خوشبختانه اسپیکرهای برخی از گوشی‌های جدید به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند با هدایت صدا به سمت بالا و اطراف، صدای دالبی اتموس را تا حدودی شبیه‌سازی کنند. در حقیقت اسپیکرهای این گوشی‌ها در هنگام پخش محتوای دالبی اتموس، صدا را طوری به اطراف هدایت می‌کنند که صدا در اطراف سر شما بچرخد و تصور کنید در حال شنیدن صدای سه‌بعدی هستید.

در حال حاضر بیشتر گوشی‌های پرچم‌دار از قابلیت دالبی اتموس پشتیبانی می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به وان پلاس ۷ و وان پلاس ۷ پرو، وان پلاس ۸ تی، وان پلاس ۸ پرو، سامسونگ گلکسی اس ۲۱، گلکسی اس ۲۰، گلکسی اس ۱۰ پلاس، گلکسی اس ۱۰ و گلکسی نوت ۹، هواوی پی ۲۰، پی ۲۰ پرو و پی ۳۰، سونی اکسپریا ۵ II، آیفون ۱۱، ۱۱ پرو، ۱۱ پرو مکس، تمامی مدل‌های آیفون ۱۲، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرومکس اشاره کرد.

هدفون‌های دالبی اتموس

برخی از هدفون ها قابلیت پخش صدای سه‌بعدی را دارند و از دالبی اتموس نیز پشتیبانی می‌کنند. در چنین هدفون‌هایی صدای سه‌بعدی با استفاده از نرم‌افزار شبیه‌سازی می‌شود (چنین هدفون‌هایی بیشتر با کامپیوتر به‌خصوص کامپیوترهای ویندوز سازگار هستند و نمی‌توان به‌صورت مستقل از آن‌ها استفاده کرد) یا در آن‌ها از درایورهای خاصی استفاده می‌شود که می‌توانند صدا را در جهات مختلف پخش کنند.

چیدمان این درایورها به‌صورتی است که زمانی که کاربر هدفون را روی سر خود می‌گذارد، آن‌ها در نقاط مختلف اطراف گوش‌ها قرار می‌گیرند و ترکیب صدای آن‌ها باعث ایجاد صدایی شبیه به صدای سه‌بعدی می‌شود. در ضمن به دلیل این‌که کاربر در هنگام استفاده از این هدفون‌ها و گوش دادن به محتوای دارای صدای سه‌بعدی با آن‌ها، صدا را از جهات مختلفی می‌شنود، تصور می‌کند در حال شنیدن صدای سه‌بعدی است.

هدفون JVC مدل XP-EXT1 یکی از بهترین هدفون‌های دالبی اتموس با قابلیت شبیه‌سازی صدای ایجادشده توسط سیستم کانال صوتی 5.1.4 است. این هدفون صدایی با وضوح بسیار بالا ارائه می‌دهد و استفاده طولانی‌مدت از آن اصلاً گوش را خسته نمی‌کند.

محتوای دالبی اتموس

در حال حاضر فیلم‌ها، بازی‌ها و حتی موسیقی‌های زیادی با صدای دالبی اتموس تولید شده‌اند. شما می‌توانید در سرویس‌های استریم ویدیوی نتفلکیس، آمازون پرایم ویدیو و دیزنی پلاس محتواهایی با جدیدترین فناوری صدای دالبی پیدا کنید (البته برای تماشای فیلم‌های دارای این ترک‌های صوتی سرعت اینترنت شما حداقل باید ۱۵ مگابیت یا ۲ مگابایت در ثانیه باشد). برای مشاهده فیلم‌های دالبی اتموس به این فهرست IMDB مراجعه کنید.

دانلود فیلم های خارجی از رسانه موویانه

برای مشاهده فهرست بهترین بازی‌های دالبی اتموس که توسط ایکس باکس سری ایکس و سری اس، ایکس باکس وان، پلی‌استیشن ۵ و پلی‌استیشن ۴ پشتیبانی می‌شوند، می‌توانید به این صفحه (فهرست ارائه‌شده توسط خود شرکت دالبی) مراجعه کنید. برای مشاهده بهترین ترک‌های موسیقی دالبی اتموس می‌توانید به این صفحه (فهرست ارائه‌شده توسط سایت تیدال) کنید.

مقایسه مختصر دالبی اتموس با فناوری‌های مشابه

دو فناوری DTS X و Auro 3D دو فناوری مشابه دالبی اتموس هستند. هر سه فناوری با هدف ایجاد صدایی کاملاً فراگیر و سه‌بعدی ایجاد شده‌اند (دالبی اتموس و DTS X هر دو بر پایه اصل ایجاد صدای شی‌محور ایجاد شده‌اند). در مورد مقایسه دو فناوری DTS X و دالبی اتموس باید بگوییم، پشتیبانی از دالبی اتموس به میزان قابل‌توجهی از DTS X بیشتر است، ترک‌های صوتی رمزگذاری شده با این فناوری حجم کمتری دارند و بیشتر فشرده شده‌اند. درضمن در هنگام ایجاد ترک‌های صوتی دالبی اتموس تمرکز بیشتری برای ایجاد جهت‌های عمودی پخش صدا وجود دارد؛ اما در مقابل ترک‌های صوتی DTS X بیت‌ریت بالاتری دارند و با استفاده از این فناوری ترک‌های صوتی با دقت بیشتری رمزگذاری می‌شوند. اکثر فیلم‌های که در سرویس‌های استریم ویدیو و روی دیسک‌های بلوری منتشر می‌شوند، دارای ترک صوتی دالبی اتموس هستند.

در مورد مقایسه دالبی اتموس و Auro 3D هم باید بگوییم پشتیبانی دالبی اتموس از این فناوری نیز گسترده‌تر است. برای شنیدن صدای Auro 3D حتماً باید علاوه بر اسپیکرهای زمینی و اسپیکرهای سقفی، از اسپیکرهای ارتفاع سازگار با این فناوری نیز استفاده شود (زیرا برای ایجاد صدای Auro 3D حتماً باید سه لایه صوتی ایجاد شود)؛ اما برای ایجاد صدای دالبی اتموس در صورت استفاده از اسپیکرهای سقفی نیازی به استفاده از اسپیکرهای ارتفاع نیست.

سوالات رایج درباره Dolby Atmos

دالبی اتموس چیست؟

این فناوری برای ایجاد صدای دالبی کاملاً سه‌بعدی و ۳۶۰ درجه پویا و فراگیر ایجاد شده است که با شنیدن آن غرق در فضای صدای محتوای در حال پخش می‌شوید. در ترک‌های صوتی دالبی اتموس اصوات مختلف با دقت از یکدیگر تفکیک می‌شوند و با وضوح بالایی پخش می‌شوند.

برای پخش صدای دالبی اتموس نیازمند چه تجهیزاتی هستیم؟

برای پخش چنین صدایی نیازمند استفاده از سیستم‌های صوتی و ساندبارهای دالبی اتموس و همچنین کابل HDMI eARC هستیم. در صورت تمایل برای پخش این ترک‌های صوتی با تلویزیون و پلیرهای مختلف مثل اندروید باکس‌ها و بلوری پلیرها، این تجهیزات نیز باید از دالبی اتموس پشتیبانی کند. برخی از گوشی‌ها و هدفون‌ها نیز از این فناوری پشتیبانی می‌کنند.

چه محتواهایی دارای صدای دالبی اتموس هستند؟

برخی از فیلم‌های اکشن و فانتزی بلاک باستر و پرهزینه، برخی از بازی‌های پرهزینه چند میلیون دلاری و همچنین تعدادی از ترانه‌ها و قطعات موسیقی متعلق به خواننده‌ها و آهنگ‌سازان مطرح با صدای دالبی اتموس منتشر شده‌اند.