منو

شارژر تایپ سی، این بار برای آیفون

مدیر بازاریابی اپل تائید کرد این شرکت ناچار خواهد بود به قانون اتحادیه اروپا که استفاده از شارژر استاندارد معروف به یواس‌بی سی برای دستگاه‌های الکترونیکی را الزامی می‌کند، عمل کند.

گِرگ جوزویاک، نایب رئیس بازاریابی جهانی اپل در کنفرانس “تِک لایو” وال استریت ژرونال گفت: روشن است که ما باید به قانون عمل کنیم.

وزیران اتحادیه اروپا دوشنبه هفته جاری موافقت نهایی با قانون شارژر یکسان را اعلام کردند.

به این ترتیب تا سال ۲۰۲۴، دستگاه‌های الکترونیکی از جمله تلفن‌های همراه و تبلت‌ها به پشتیبانی از شارژ تایپ سی، نیاز خواهند داشت.

مهر تائید شورای اروپایی پس از رای مثبت نهاد‌های قانونگذاری اتحادیه اروپا به این قانون خورد که حدود ۱۰ سال در فرآیند تصویب بوده است.

آیفون اپل از شارژ اختصاصی لایتنینگ استفاده می‌کند؛ اما تحت قانون جدید اتحادیه اروپا، آیفون باید از شارژر تایپ سی استفاده کند.

جوزویاک نگفت اپل چه زمانی شارژ تایپ سی را برای تلفن همراه هوشمند پرچمدار خود معرفی می‌کند؛ اما این اقدام باید تا سال ۲۰۲۴ انجام شود.

وی اظهار کرد: اپل و اتحادیه اروپا بیش از یک دهه بر سر شارژر، اختلاف داشتند و زمانی مقامات اروپایی می‌خواستند اپل از میکرو یو اس بی استفاده کند؛ اما اگر اپل چنین کاری می‌کرد، نه لایتنینگ که پورت شارژ فعلی آیفون است و نه یو اس بی سی، ابداع می‌شد.

تحلیلگران پیش از این به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته بودند آیفون‌هایی که در سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه می‌شوند، ممکن است به شارژ تاپ سی مجهز شوند و اپل احتمالا این استاندارد را نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در سطح جهانی معرفی می‌کند.

قانونگذاران اتحادیه اروپا می‌گویند این قانون، زباله‌های الکترونیکی را کاهش می‌دهد؛ زیرا مصرف کنندگان هر بار که دستگاه جدیدی می‌خرند، نیازی به خرید یک شارژر جدید نخواهند داشت.

منبع: شبکه سی‌ان‌بی‌سی