منو

۴ نکته مهم برای دوام بیشتر باتری گوشی

برای اینکه عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید یا از کاهش عمر آن جلوگیری کنید، این راهکار‌ها را به کار بگیرید.

باید بدانید که نمایشگر‌های مدرن و فناوری تلفن فشار زیادی به باتری گوشی شما وارد می‌کنند، اما شما می‌توانید با اصلاح عادت‌های تلفن همراه خود و بهره‌مندی از ویژگی‌های تعبیه‌شده در اندروید و iOS، تا حد ممکن عمر بیشتری داشته باشید.

برنامه‌هایی را که باتری گوشی شما را خالی می‌کنند، بیابید

عمر باتری آنقدر نگران کننده است که هم اپل و هم گوگل ابزار‌های نظارتی را در سیستم عامل تلفن‌های خود گنجانده‌اند که به شما امکان می‌دهد، بررسی کنید کدام برنامه‌ها بیشترین انرژی را مصرف می‌کنند. از برنامه تنظیمات در iOS روی باتری ضربه بزنید؛ در اندروید روی Battery و سپس Battery usage ضربه بزنید. در آنجا می‌بینید که از آخرین باری که گوشی شما به طور کامل شارژ شده است، کدام برنامه‌ها بیشترین استفاده را داشته‌اند.

هنگامی که لیستی از این برنامه‌ها را تهیه کردید، چند گزینه دارید. می‌توانید برنامه‌های مشکل‌ساز را به طور کامل حذف کنید و از صرفه‌جویی در باتری بعدی لذت ببرید، یا می‌توانید به تنظیمات فردی آن برنامه‌ها بروید و سعی کنید مصرف باتری آن‌ها را کاهش دهید؛ برای مثال شاید آن‌ها را از بررسی بروزرسانی‌های جدید منع کنید. به یاد داشته باشید، اگر برنامه‌ها را نصب نکرده باشید، همچنان می‌توانید از طریق مرورگر تلفن همراه به سایت‌هایی مانند فیسبوک و توئیتر دسترسی داشته باشید.

پینگ کردن موقعیت مکانی شما نیز می‌تواند انرژی باتری زیادی را مصرف کند، می‌توانید آن را در برخی از برنامه‌های تلفن خود خاموش کرده یا حداقل استفاده از آن را محدود کنید. از تنظیمات اندروید، به مکان بروید؛ از برنامه تنظیمات iOS، Privacy و سپس Location Services را بیابید تا این گزینه‌ها را به صورت دستی بر اساس برنامه به برنامه تنظیم کنید.

یک ترفند اضافی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که اجرای برنامه‌ها در پس زمینه را متوقف می‌کند؛ به عبارت دیگر، آن‌ها فقط زمانی می‌توانند به وب متصل شوند که واقعا روی صفحه باز باشند که ممکن است مقداری از عمر باتری را صرفه‌جویی کند. در iOS، این گزینه در قسمت General and Background App Refresh در تنظیمات قرار دارد. در اندروید به تنظیمات سپس Apps بروید، روی یک برنامه جداگانه ضربه زده و Mobile data & Wi-Fi را انتخاب کنید.

ویژگی‌های باتری داخلی را فعال کنید

علاوه بر ریشه‌کن کردن باتری‌ها در اندروید و iOS، می‌توانید ویژگی‌های مختلفی را نیز فعال کنید که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری به کار می‌روند. این ویژگی‌ها می‌توانند زمانی فعال شوند که سطح باتری گوشی شما به سطح خاصی کاهش یابد یا به صورت دستی فعال شوند.

در دستگاه‌های اپل، حالت کم مصرف نامیده می‌شود و می‌توانید آن را در قسمت باتری در تنظیمات پیدا کنید. می‌توانید آن را به صورت دستی یا زمانی که باتری گوشی شما به ۲۰ درصد رسید، فعال کنید؛ یک پاپ آپ به طور خودکار در آن نقطه ظاهر می‌شود. اساسا برخی از فرآیند‌های پس‌زمینه در حال اجرا روی تلفن شما، مانند دریافت ایمیل و گوش دادن به کنترل فعال‌سازی صوتی «Hey Siri» را کاهش می‌دهد.

در نسخه‌های اخیر اندروید، این ویژگی Battery Saver نامیده می‌شود؛ برای یافتن مکان آن به باتری در تنظیمات بروید. مانند حالت کم مصرف آیفون، چند سرویس پس‌زمینه را خاموش می‌کند، کار‌هایی را که برنامه‌های شما می‌توانند در زمانی که فعال نیستند، انجام دهند، محدود می‌کند و می‌تواند به صورت دستی یا خودکار زمانی که باتری به سطح معینی رسید، فعال شود.

این حالت‌ها شبیه به قرار دادن لپ‌تاپ شما در حالت خواب کم مصرف هستند، اما همچنان می‌توانید از دستگاه‌های خود کم و بیش طبق معمول استفاده کنید. وقتی حالت صرفه جویی در باتری فعال است، ممکن است متوجه شوید که برخی از برنامه‌ها برخی از ویژگی‌ها مانند آپلود خودکار عکس را متوقف می‌کنند.

تنظیمات گوشی خود را تنظیم کنید

این صفحه نمایش بزرگ و روشن در تلفن شما یکی از بزرگترین جاذبه‌های باتری دستگاه است، بنابراین کاهش روشنایی آن یا تغییر حالت تاریک می‌تواند به عمر باتری کمک کند. می‌توانید این گزینه‌ها را در قسمت Display در تنظیمات Android و Display & Brightness در تنظیمات iOS پیدا کنید.

اندروید و iOS هر دو به شما امکان می‌دهند تا سرعت فعال شدن قفل صفحه در گوشی خود را تنظیم کنید، این تایمر را پایین بیاورید تا مطمئن شوید نمایشگر شما تا حد امکان کمتر روشن است. در iOS به Settings، Display & Brightness و سپس Auto-Lock بروید. با ضربه زدن روی Display و سپس Screen timeout گزینه مشابهی را در منوی تنظیمات اندروید بیابید.

تلفن شما همچنین ممکن است دارای یک صفحه نمایش محیطی یا ویژگی raise-to-wake باشد که هنگام قفل بودن صفحه نمایش تلفن، اعلان‌ها را نشان می‌دهد. این ویژگی‌ها و هر چیز دیگری را که از نمایشگر استفاده می‌کند، خاموش کنید تا عمر باتری کمی بیشتر شود؛ برای مثال در تلفن‌های پیکسل گوگل، گزینه‌های مربوطه در زیر صفحه نمایش و صفحه قفل قرار دارند.

ممکن است متوجه آن نباشید، اما پخش صدا نیز می‌تواند بر عمر باتری تاثیر بگذارد. صدای فیلم‌های Netflix یا لیست‌های پخش Spotify خود را کم کنید، یا فقط چند هدفون را وصل کنید.

ارتباط گوشی خود را با برخی شبکه‌ها قطع کنید

هیچ چیز مانند قطع کردن تلفن شما از شبکه‌هایی که به آن‌ها متکی است، باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری نمی‌شود، مثلا اگر اتصال تلفن همراه نداشته باشد، فیسبوک نمی‌تواند هر پنج دقیقه یک بار از وب برای بروزرسانی‌ها پینگ کند. اگر واقعا به آن نیاز دارید، تلفن خود را در حالت پرواز قرار دهید و شاهد ثابت ماندن سطح باتری باشید.

نقطه ضعف آشکار این است که شما نمی‌توانید از هر چیزی که به وب متصل می‌شود، استفاده کنید، هیچ تماسی برقرار کنید یا پیامی ارسال کنید؛ اما اگر واقعا نیاز دارید عمر باتری خود را حفظ کنید، این یک گزینه است و به این معنی است که تلفن شما در همان زمان بسیار کمتر حواس‌تان را پرت می‌کند.

هنگامی که در مناطقی با سیگنال ناهموار هستید، ارزش استفاده از گزینه حالت پرواز را دارد. این به این دلیل است که وقتی تلفن‌ها در تلاش برای یافتن سیگنال هستند، تلاش خود را برای اتصال بیشتر می‌کنند که باعث تخلیه سریع‌تر باتری می‌شود.

در حالی که اغلب گفته می‌شود خاموش کردن بلوتوث و وای‌فای باعث بهبود عمر باتری می‌شود، اما در واقع آنقدر تفاوت ایجاد نمی‌کند، البته نه به اندازه رفتن به حالت کامل پرواز. پخش جریانی داده از طریق بلوتوث انرژی مصرف می‌کند، اما فقط فعال بودن آن در پس‌زمینه مشکل چندانی برای عمر باتری نیست.

منبع: popsci