منو

آموزش عکاسی در برف و بهترین ایده ها

با فرا رسیدن زمستان، علاقمندان عکاسی برای یافتن سوژه های زیبای طبیعت، مشتاق تر می شوند. هنگام باریدن برف، بهترین کار این است که با پوشیدن لباس های گرم، به بیرون از منزل رفته و عکاسی در برف با گوشی را تجربه کنید. اما شاید بسیاری از شما برای عکاسی در زمستان، دچار مشکلاتی شوید که در دیگر فصل ها دچار آن ها نمی‌شوید. در این مقاله علاوه بر آموزش عکاسی در روز برفی، شما را با چند نکته مهم ژست های عکاسی در برف آشنا می‌کنیم.

مناظر برفی دیدنی، کولاک ها، قطرات ریز یخ و برف در زیر چراغ‌های روشن یک شهر و تمام این منظره‌های زیبا، یک شانس عالی برای گرفتن تصاویر منحصر به فرد است. در نتیجه اگر این فرصت نصیب شما شده برای عکاسی در زمستان باید چند نکته را به یاد داشته باشید:

مهم‌ترین نکات عکاسی در زمستان

زمستان فصل بسیار زیبایی برای ثبت تصاویری دیدنی و جذاب است. روز های سرد و یخ بندان زمستانی می تواند فرصت های بی نظیری را برای یک عکاسی حرفه ای به وجود بیاورد. در همین رابطه و در ادامه به بررسی نکات، ترفند‌ها و ایده های عکاسی در برف پرداخته‌ایم.

لوکیشن عکاسی زمستانی در تهران

حفاظت از تجهیزات هنگام عکاسی در فصل زمستان

عکاسی در زمستان تنها مختص برف نیست. بسیاری از اوقات می توان از هوای مه آلود، باران، دریای مواج و بسیاری مناظر، عکس های زیبا گرفت. برای عکاسی در برف حتماً از فیلترهای ضد اشعه ماوراء بنفش (UV) استفاده کنید و با این کار از لنز دوربین خود محافظت کنید.

دوربین و لنز آن را همواره خشک نگه دارید. اگر وارد یک اتاق گرم می شوید، مطمئن شوید که دوربین شما به تدریج گرم خواهد شد. مثلاً می توانید هنگامی که به خانه بر می گردید، دوربین خود را در جایی خنک تر از بقیه جاهای خانه تان بگذارید تا به تدریج گرم شود. یا می توانید دوربین خود را در یک کیف پلاستیکی سر بسته قرار دهید تا بخار و تراکم هوا به لنز آن آسیب نرساند.

ممکن است خنده دار به نظر بیاید، اما هیچ گاه روی لنز، ها نکنید و سعی نکنید لنز را با نفس خود تمیز کنید. اگر هنگام بیرون رفتن می خواهید باتری یدکی همراه خود داشته باشید، بهتر است که آن ها را دور از سرما و ترجیحاً در جیب خود قرار دهید که گرمای بدنتان، محافظشان باشد.

برای نگه داشتن دوربین از یک بند شانه ای استفاده کنید. در هنگام سرما ممکن است انگشتانتان بی حس شده و دوربین از دستتان بیفتد. در ضمن توجه داشته باشید که همه انواع کارت های حافظه در برابر سرمای شدید مقاوم نیستند. در صورت لزوم، نوع مقاوم آن ها را انتخاب کنید.

و همچنین درپوش لنز دوربین را در جیب خود نگه دارید و از گذاشتن آن در جایی که ممکن است خیس شود اجتناب کنید. این کار باعث ایجاد بخار روی لنز و خراب شدن عکسانتان می شود.

ژست عکاسی تولد در زمستان

لباس مناسب بپوشید

هنگام بیرون رفتن از خانه برای عکاسی در زمستان لباس گرم بپوشید. به یاد داشته باشید که پوشیدن دستکش مناسب بسیار مهم است. می توانید یک دستکش نازک و یک دستکش کلفت تر بر روی آن بپوشید تا به هنگام عکاسی در برف دستکش رویی را دربیاورید و به راحتی دوربین را در دست بگیرید.

ژست عکاسی در برف پسرانه

تراز سفیدی یا White Balance را به صورت دستی تنظیم کنید

در بقیه فصول سال، تنظیمات White Balance روی خودکار است، اما این کار در زمستان نادرست است و باعث می شود رنگ برف به سمت آبی یا خاکستری برود. بهترین کار این است که بهترین تنظیم را با چند بار عکس گرفتن از برف به گونه ای به دست آورید که رنگ برف، نزدیک ترین رنگ به سفید باشد.

ژست عکاسی در برف مردانه

ایده عکاسی در زمستان؛ نور دهی عکس را بالا ببرید

حتی اگر در روز روشن برای عکاسی در زمستان بیرون می روید، ممکن است عکس هایی که از برف می گیرید، کمی تاریک یه نظر برسند. علاوه بر حضور ابرهای تیره، سفیدی برف و سطح بازتاب کننده آن، باعث می شود دوربین شما، تراز سفیدی را درست تعبیر نکند.

نتیجه چنین حالتی، زنده نبودن عکس هایتان خواهد شد. این مشکل زمانی بیشتر آشکار می شود که نور محیط اطراف نیز کم باشد. راه حل این است که نوردهی عکس را به میزان +0.3EV تا +1.0EV افزایش دهید تا تیرگی را جبران کند.

عکاسی در فصل زمستان

از رنگ‌های مختلف در مناظر خود استفاده کنید

درست است که مناظر برفی بسیار زیبا هستند، اما قبول کنید که رنگ سفید گاهاً خسته کننده می شود. می توان از رنگ های دیگر در چارچوب ایده عکاسی در برف استفاده کرد. به طور مثال، اگر در پارک هستید، نیمکت سبز رنگ پارک را هم به فریم عکس خود اضافه کنید تا عکس بهتری بگیرید.

ایده های عکاسی در زمستان

آسمان ابری؟ نگران نباشید!

لازم نیست همه عکس های شما، درخشان و کارت پستالی باشند. اگر هوا ابری و تیره است، می توانید عکس های شگفت انگیزی داشته باشید. اما اگر واقعاً عکس های ناامید کننده ای نصیبتان می شود، می توانید از فیلترهای مختلف مانند فیلتر پلاریزه، فیلتر کاهنده نور و یا نوع پیشرفته آن، استفاده کنید تا کیفیت تصویر بدون زرق و برق خود را بهتر کنید.

ژست عکاسی در زمستان

عکاسی از سوژه های متحرک با ISO بیشتر

اگر در حال عکاسی از اسکی بازان روی برف هستید و یا می خواهید در حال دویدن در یک جنگل برفی، از حیات وحش عکاسی کنید، در شرایط با نور کم دچار مشکل خواهید شد. برای جبران تیرگی محیط، تنظیمات دوربین برای عکاسی در برف را تغییر داده و ISO دوربین را بالا ببرید. اگر برف در حال باریدن است، ISO را بیشتر بالا ببرید.

در زمستان مناظری به وجود می آید که ممکن است در بقیه فصول سال آن را نبینیم. درخت های بی برگ با برف رویشان، و یا گل هایی که با برف تزئین شده اند، می توانند تصاویری زیبا ایجاد کنند. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید، می توانید پرنده های مهاجر را برای عکاسی در زمستان انتخاب کنید و تصاویری زیبا ثبت کنید. همچنین مواقع طلوع و غروب آفتاب، از بهترین زمان ها و برترین مناظر زیبا برای عکاسی در برف هستند.

ایده‌ها و ژست عکاسی در زمستان

معمولاً ایده‌های عکاسی در برف در کنار جذابیتی که داشته به راحتی نیز قابلیت اجرایی شدن را دارند. در عکاسی در زمستان اساساً به دلیل این که تنها با طیف رنگی سفید روبرو هستیم، کار آسان تر است. در همین رابطه در ادامه به معرفی چند ژست عکاسی در برف پرداخته‌ایم.

ایده عکاسی در زمستان

عکاسی کلوزآپ از سوژه ها

در طول زمستان، شما برای عکاسی نزدیک از سوژه های خود شانس بیشتری دارید. یک شات از نیم تنه فرد مورد نظر برای عکاسی در زمستان، بسیار بهتر از یک عکس تمام قد، ظاهر می شود. همچنین یک شات صورت بهتر از عکس نیم تنه خواهد بود.

ترفندی که لازم است به کار ببرید این است که تا جایی که می توانید فریم عکاسی خود را با سوژه خود پر کنید. این کار دقت عمل دوربین را بالا می برد و عکس هایی با جزئیات بالا نصیبتان می کند. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است تنها سایه ای از سوژه را در عکس ببینید.

تکنیک دیگر، روشن نمودن فلش است. این کار اولاً جزئیات بیشتری از مورد عکاسی در برف نشان می‌دهد و هم باعث ایجاد درخشندگی در صحنه برفی می شود که در تصویر وجود دارد. تنها نقطه ضعف این روش در احتمال از دست دادن جزئیات پس زمینه است.

بهترین ساعت عکاسی در زمستان

عکاسی پرتره با موضوع زمستان

در ادامه آموزش ژست عکاسی در برف باید گفت که عکاسی در زمستان همراه با لباس های گرم است. کلاه حیوانات و خز مصنوعی برای عکاسی در برف و فضای باز مناسب است. برف تصاویر شما را افسانه ای می کند، مانند اینکه در حال توصیف یک کتاب داستان هستید.

عکاسی پرتره همیشه نباید لباس ها و لوازم جانبی فانتزی داشته باشد. یک لباس شیک می تواند در واقع عکس های شما را دل انگیز نشان دهد. لوازم جانبی معمولی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. روسری، کلاه، کت کلاه دار، دستکش یا چکمه همه می توانند عناصر شیک تصاویر شما باشند.

بهترین ساعت برای عکاسی در زمستان

عکس های دو نفره بگیرید

از زوجین عکس بگیرید تا گرما را در عکس های زمستانی شما به ارمغان بیاورد. وقتی صحبت از عکس های نامزدی یا سایر عکس های زن و شوهر می‌شود، عکاسی در زمستان بیشتر مورد تقاضا قرار می گیرد.

این به این دلیل است که برف چیزهای زیادی را به فضای تصاویر اضافه می کند. همچنین در بیشتر کشورها روزهای برفی نسبت به روزهای گرم و آفتابی نادرتر است. بنابراین عکس های زمستانی در محیط های پوشیده از برف باعث می شود تصاویر کمتری تولید شوند.

ایده های عکاسی در زمستان

عکس های غمگین را در مه زمستانی بگیرید

نکات مربوط به عکاسی در زمستان فقط مربوط به برف درخشان و شب های گرم و دنج نیست. به عنوان یکی از ژست های عکاسی در زمستان، وقتی به نظر می رسد خورشید به این زودی ها ظاهر نخواهد شد، می توانید عکس های بی روح بگیرید.

لوکیشن عکاسی در زمستان

ایجاد کنتراست با پاییز و بهار در عکاسی در برف

برگ های یخ زده را می توانید در زمستان، بقایای پاییز پیدا کنید. آنها نه تنها زیبا هستند بلکه با فصل قبل تضاد خوبی ایجاد می کنند. اولین نشانه های بهار، مانند گل های کوچک که از زمین پوشیده از برف رشد می کنند، می توانند تقابل بین دو فصل را نیز افزایش دهند.

این تضادهای بی نظیر می تواند ذات زمستان را به بیننده یادآوری کند. این می تواند جهان را به روشی زیبا منجمد کند، اما این فقط به معنای مرگ نیست.

ژست های عکاسی در زمستان

روی ارتباط بین ساختمان ها و برف تمرکز کنید

سرمای زمستان کانون توجه مواردی است که ممکن است در سایر اوقات سال نادیده بگیریم. به عنوان مثال، غیرممکن است که در صحنه ای بدون رنگ و برفی، نور پر جنب و جوش را مشاهده نکنید. اگر طرفدار معماری و لوکیشن عکاسی در زمستان هستید، می توانید سوژه های خود را با کمک برف بیش از پیش برجسته کنید.

ژست عکاسی تولد در زمستان

غروب خورشید و عکاسی در زمستان

یکی از بهترین راه ها برای گرفتن عکس های خیره کننده زمستانی ایجاد کنتراست است. بهترین ساعت برای عکاسی در زمستان از غروب خورشید یا طلوع آفتاب است که می‌توان برای ایجاد عکس های برجسته از طبیعت استفاده کنید. تفاوت چشمگیر بین تن های گرم و سرد باعث می شود عکس های شما چشمگیر و جوی به نظر برسند.

این برای عکاسان منظره که می خواهند جنبه های ریز و آسیب پذیر زمستان را ثبت کنند ایده آل است. همچنین، در هنگام بهترین ساعت عکاسی در زمستان می توانید کنتراست کاملی با سفیدی برف پیدا کنید.

جمع‌بندی و پاسخ به سوالات پرتکرار

زمستان بهترین زمان سال برای عکاسی در زمستان و ثبت تصاویر هیجان انگیز است. اگر می‌خواهید عکس‌های بی‌نظیری را از طبیعت زیبای زمستان به یادگار نگه دارید، بهتر است مطلب بالا را خوانده تا علاوه بر آموزش عکاسی در برف شما را با چند نمونه از ژست های عکاسی در برف آشنا شوید. ایده عکاسی تولد در زمستان در کنار ژست عکاسی مردانه در زمستان و ژست عکاسی دخترانه در زمستان از دیگر مواردی هست که می‌توان به عنوان سوژه عکاسی انتخاب کرد. در ادامه هم به چند سوال پرتکرار در این زمینه پاسخ داده‌ایم.

تنظیمات دوربین برای عکاسی در برف

آیا آب و دریا سوژه های مناسبی برای عکاسی در زمستان هستند؟

ترکیب آب، دریاچه های یخ زده، طوفان های دریایی در یک آسمان مه آلود، عکاسی از لنداسکیپ ها و مناظر آبی در زمستان می توانند بهترین سوژه ها برای گرفتن عکس های زمستانی باشند. با این حال برای این که این عکس ها بهتر بتوانند نشان دهنده سوژه زمستانی عکس ها باشند باید به برخی نکات عکاسی مانند استفاده از پولارایز در عکس ها و سرعت شاتر پایین تر توجه کرد.

آیا عکاسی HDR برای عکاسی در برف مناسب است؟

درست است که تصاویر HDR اغلب دارای کیفیتی بیش از حد پردازش شده هستند، اما می توانند برای تصاویر زمستانی نمای چشم گیری داشته باشند. خصوصا اگر تصاویر HDR زمستانی را به صورت نامحسوس و کم پردازش کنید و در پردازش آنها زیاده روی نکنید، می توانند ایده های عکاسی در زمستان را بسیار برجسته تر کنند. خصوصا در صورتی که از ایده های عکس سیاه و سفید برای عکاسی در برف استفاده می کنید، حتما عکاسی HDR را در نظر بگیرید.