منو

نحوه بررسی حافظه داخلی گوشی اندرویدی

در طول زمان شاید فایل‌ها یا ویدئو و تصاویر بسیاری را روی گوشی اندرویدی خودتان ذخیره کرده باشید. تمامی این فایل‌ها در حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌شوند، اما آیا با روش‌های مشاهده حافظه داخلی گوشی برای بررسی این فایل‌ها آشنایی دارید؟ برای اطلاع از روش‌های دیدن حافظه گوشی اندروید در این مقاله ما را همراهی کنید.

اگر گوشی شما کند‌تر از گذشته عمل می‌کند، شاید حافظه داخلی گوشی شما پر شده باشد و برای اطلاع از این اتفاق بهتر است تا وضعیت حافظه داخلی گوشی خودتان را بررسی کنید. بسیاری از مردم نسبت به کند شدن گوشی خودشان در طی زمان شکایت می‌کنند، در حالی که از نحوه بررسی حافظه داخلی گوشی اطلاع ندارند.

حافظه داخلی گوشی چیست؟

این موضوع به ویژه زمانی اهمیت دارد که یک گوشی ظرفیت حافظه بالایی نداشته و به هر دلیلی افزودن کارت حافظه نیز روی آن مقدور نباشد.

شاید بخواهید ویدئو لحظه مهمی را در زندگی خودتان ثبت کنید اما پر شدن ظرفیت حافظه گوشی مانع ثبت این لحظات مهم شود؛ بنابراین بررسی و مشاهده فضای خالی حافظه گوشی برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی اهمیت بالایی دارد.

در این مقاله با اهمیت حافظه داخلی گوشی و چگونگی بررسی وضعیت حافظه در اندروید با استفاده از امکانات این سیستم‌عامل و همچنین با استفاده از برنامه‌های جانبی آشنا خواهید شد.

حافظه داخلی گوشی چیست؟

هر گوشی هوشمند اندرویدی به یک تراشه حافظه برای ذخیره‌سازی داده‌ها شامل تصاویر، ویدئوها، اسناد و … مجهز شده است. حافظه داخلی گوشی شما ظرفیت محدود و مشخصی دارد که در زمان خرید گوشی موبایل باید به آن توجه داشته باشید؛ یعنی با توجه به نیاز خودتان مدلی از گوشی را انتخاب کنید که ظرفیت حافظه داخلی کافی برای ذخیره‌سازی داده‌های شما را داشته باشد.

مشاهده وضعیت حافظه گوشی
تراشه‌های حافظه مورد استفاده در گوشی‌های امروزی

حافظه داخلی گوشی توسط شرکت سازنده به مادربرد گوشی لحیم می‌شود و قابلیت ارتقاء یا تعویض را ندارد. بنابراین در زمان خرید گوشی بهتر است تا در کنار پردازنده، رم، دوربین، باتری و … به ظرفیت حافظه داخلی گوشی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

گاهی محدودیت حافظه داخلی گوشی ما را مجبور می‌کند تا از کارت حافظه نیز استفاده کنیم. اما همیشه این امکان وجود ندارد و برخی از مدل‌های گوشی امکان افزودن کارت حافظه را ندارند یا باید از بین قابلیت استفاده از دو سیم کارت و افزودن کارت حافظه یکی را انتخاب کنیم.

نحوه مشاهده حافظه داخلی اندروید

امکان بررسی محل حافظه در اندروید به سادگی وجود دارد. اگرچه روش مشاهده وضعیت حافظه گوشی در مدل‌ها و نسخه‌های مختلف گوشی‌های اندرویدی کمی با یکدیگر تفاوت دارد اما اصول انجام این کار یکسان است. گام‌های تشخیص حافظه گوشی اندروید عبارتند از:

  • ابتدا به قسمت تنظیمات گوشی یا Settings وارد شوید که با آیکون چرخ دنده نمایش داده می‌شود.
ديدن حافظه داخلی گوشی
گام 1: مراجعه به تنظیمات گوشی برای ديدن حافظه داخلی گوشی

صفحه تنظیمات گوشی را به پایین پیمایش کنید و روی گزینه ذخیره‌سازی ، حافظه یا Storage ضربه بزنید.

مشاهده فضای خالی حافظه گوشی
گام 2: رفتن به بخش حافظه

در این صفحه اطلاعات کلی از ظرفیت حافظه داخلی گوشی شما، فضای خالی و فضای استفاده شده از گوشی قابل مشاهده است. به علاوه می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر، ویدئوها و برنامه‌ها چه مقدار از ظرفیت حافظه گوشی شما را اشغال کرده‌اند و به عبارت دیگر علت پر شدن حافظه داخلی گوشی شما چیست.

مشاهده مقدار حافظه داخلی گوشی
گام 3: وضعیت حافظه داخلی گوشی

شما می‌توانید برای پاکسازی حافظه به قسمت مدیریت فایل و برنامه‌ها مراجعه کنید. برخی از مدل‌های گوشی‌های هوشمند اندرویدی نیز در صفحه Storage گزینه‌ای را برای آزاد‌ کردن فضای حافظه داخلی گوشی در دسترس شما قرار می‌دهند.

بررسی حافظه داخلی گوشی به کمک نرم‌افزار ثانویه

ممکن است به دلیل مواجه با مشکلات نرم‌افزاری یا عدم رضایت از عملکرد سیستم مدیریت فایل اندروید ترجیح بدهید تا از برنامه ثانویه برای دسترسی به حافظه داخلی گوشی اندرویدی استفاده کنید. برنامه‌های متعددی برای این منظور طراحی شده‌اند که هر یک مزایا و محدودیت‌های خاص خود را نیز دارند.

برنامه AirDroid

برای مدیریت و مشاهده حافظه داخلی اندروید می‌توانید از برنامه AirDroid استفاده کنید. این برنامه امکان دسترسی به محل حافظه در اندروید و دیدن حافظه گوشی اندروید از طریق برنامه اندرویدی، برنامه کامپیوتر و حتی به طور تحت وب را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

  • برای دیدن حافظه گوشی اندروید، پس از نصب برنامه روی تلفن همراه خودتان باید حساب کاربری جدیدی را ایجاد کنید.
  • پس از ایجاد حساب کاربری جدید به برنامه لوگین کنید.
  • روی Tools در پایین صفحه ضربه بزنید و در صفحه جدید گزینه Files را انتخاب کنید.
نحوه مشاهده حافظه داخلی اندروید
انتخاب Tools و سپس Files در نرم افزار بررسی حافظه داخلی گوشی

در پنجره Files امکان مشاهده مقدار حافظه داخلی گوشی و SD کارت روی نوار پایین صفحه وجود دارد. در این صفحه فایل‌های حجیم، تصاویر، برنامه‌ها، فایل‌های دانلود شده، اسناد، ویدئوها و … به طور طبقه بندی شده در دسترس شما قرار می‌گیرند.

نحوه بررسی حافظه داخلی گوشی

نسخه ویندوز و مک این برنامه نیز با اتصال به گوشی امکان تشخیص حافظه گوشی اندروید، مشاهده آن و حتی انتقال فایل از گوشی به کامپیوتر و برعکس را نیز فراهم می‌کنند که می‌توانید خودتان سایر ویژگی‌های این نرم‌افزار را امتحان کنید.

برنامه ApowerManager

برنامه ApowerManager امکان مدیریت فایل‌های اندروید و مشاهده حافظه داخلی گوشی از طریق کامپیوتر را فراهم می‌کند. به علاوه می‌توانید از این برنامه برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها و بازیابی فایل‌ها نیز استفاده کنید.

  • برای دیدن حافظه گوشی اندروید کافی است تا نسخه اندرویدی برنامه را نصب کرده و به قسمت Space Analysis برنامه مراجعه کنید.
  • در بخش Space Analysis، فضای خالی، فضای مصرف شده و ظرفیت مورد استفاده توسط هر دسته از فایل‌ها قابل مشاهده است.
نرم افزار بررسی حافظه داخلی گوشی
بخش Space Analysis برنامه ApowerManager

برنامه‌های متعدد دیگری شامل AnyDroid، DroidKit، ES File Explorer، Solid Explorer و … وجود دارند که امکان مشاهده حافظه داخلی گوشی را برای شما فراهم می‌کنند. با وجود تفاوت ظاهری و ویژگی این برنامه‌ها، دیدن حافظه گوشی اندرویدی به طور مشابه با برنامه‌های معرفی شده در این مقاله امکان‌پذیر است.

آموزش مشاهده حافظه در اندروید برای گوشی‌های پر کاربرد

در بخش قبلی مقاله با چگونگی مشاهده حافظه گوشی در اندروید آشنا شدید اما دسترسی به این بخش در نسخه‌ها و مدل‌های مختلف گوشی‌های اندرویدی می‌تواند اندکی متفاوت باشد. در ادامه مقاله با چگونگی مشاهده حافظه در گوشی‌های سامسونگ، هواوی و شیائومی آشنا خواهید شد.

از کجا بفهمیم حافظه داخلی گوشی سامسونگ چقدر است؟

برای مشاهده حافظه داخلی گوشی سامسونگ مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به بخش تنظیمات گوشی وارد شوید.
  • از فهرست نمایش داده شده Device maintenance یا Device Care را انتخاب کنید.

مشاهده حافظه داخلی اندروید

سپس روی Storage ضربه بزنید تا پیش نمایشی از وضعیت استفاده از حافظه گوشی شما و همچنین فضای خالی حافظه گوشی را مشاهده کنید.

بررسی وضعیت حافظه در اندروید

حافظه داخلی گوشی هواوی کجاست؟

برای مشاهده وضعیت حافظه داخلی گوشی هواوی ابتدا به بخش تنظیمات گوشی وارد شوید. سپس صفحه تنظیمات گوشی را به سمت پایین پیمایش کنید تا گزینه Storage را مشاهده کنید. با انتخاب Storage وضعیت حافظه داخلی گوشی برای شما نمایش داده خواهد شد.

مشاهده حافظه داخلی گوشی هواوی

حافظه داخلی گوشی شیائومی کجاست؟

برای دیدن حافظه گوشی اندروید شیائومی در گام نخست به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کنید. سپس گزینه درباره گوشی یا About Phone را انتخاب کنید. در گام بعدی به بخش Storage گوشی وارد شوید تا وضعیت حافظه گوشی موبایل را مشاهده کنید.

آموزش مشاهده حافظه در اندروید

جمع‌بندی

در این مقاله روش‌های مختلف مشاهده حافظه داخلی گوشی اندرویدی را مورد بررسی قرار دادیم. به راحتی می‌توانید از طریق تنظیمات خود گوشی وضعیت حافظه داخلی گوشی را بررسی کنید یا این کار را به کمک نرم‌افزارهای ثانویه انجام دهید.

دیدن حافظه گوشی اندروید به شما کمک می‌کند تا پیش از اینکه کاهش فضای خالی حافظه گوشی برای شما مشکلاتی را ایجاد کند، فایل‌های خودتان را مدیریت یا گوشی را پاکسازی کنید.

با مراجعه به محل حافظه در اندروید می‌توانید مشاهده کنید که کدام برنامه حافظه تلفن شما را اشغال کرده یا اگر عادت دارید که تمامی تصاویر و ویدئوهای ثبت شده توسط گوشی را روی حافظه گوشی نگه‌داری کنید، چه مقدار فضای خالی برای این کار برای شما باقی مانده است.

با توجه به مطالب عنوان شده در این مقاله، توصیه می‌کنیم تا هر از گاهی برای مشاهده حافظه داخلی گوشی و اطلاع از فضای خالی قابل دسترس کنجکاوی به خرج دهید.