منو

کدام مانیتور برای بازی بهتره؟

مانیتورهای منحنی یا خمیده (Curved) مخصوص بازی چند سالی است که به صورت انبوه به جمع سخت افزارهای گیمینگ پیوسته‌اند. در این مطلب  به این نکته خواهیم پرداخت که آیا خرید یک مانیتور منحنی گیمینگ کار درستی است؟ همچنین در ادامه به سراغ مقایسه مانیتور خمیده با تخت رفته و ارزش خرید هر دو را مورد تحلیل قرار خواهیم داد.

آشنایی با مانیتورهای منحنی (خمیده)

مانیتورهای منحنی، خمیده یا Curved از سال 2014 به جمع سخت افزارهای مخصوص بازی پیوستند. با مقایسه مانیتورهای تخت و منحنی از نظر قیمت می‌توان گفت که مانیتورهای منحنی عموماً دارای برچسب‌های گران‌تری به نسبت مدل‌های تخت بوده اما این مسئله به مرور زمان دست خوش تغییراتی شد؛ به طوری که امروزه شاهد تفاوت قیمت بسیار کمتر بین مانیتورهای تخت و خمیده هستیم.

مقایسه مانیتور خمیده و مانتیور تخت - مزیت مانیتور خمیده

آیا مانیتور خمیده برای گیمینگ بهتر است یا تخت؟

مادامی که یک گیمر مشغول بازی است، پیروزی در برابر رقبا، دریافت امتیاز بیشتر و توجه به گرافیک و جزئیات تصویر برایش به مراتب مهم‌تر از انحنای نمایشگر خواهد بود. با این وجود نمی‌توان منکر تفاوت عملکرد بین مانیتور خمیده در برابر تخت شد.

تفاوت مانیتور خمیده با تخت از نظر ساختار الکترونیک و چرخه تولید چندان نیست. با این وجود تولید پنل های منحنی با صرف هزینه‌هایی بالاتر همراه است. مهم ترین تفاوت مانیتور های خمیده نیز به همین مورد بر می‌گردد.

باید بدانید که تنها فرق مانیتور خمیده و تخت، تنها در بخش انحنا خلاصه می‌شود؛ چرا که بسیاری از تکنیک‌ها از جمله فرکانس نوسازی بالا، زمان پاسخدهی پایین، فناوری‌هایی مانند کاهش سوسو زدن تصاویر و همچنین کاهش نورهای آبی مزاحم، در هر دو مانیتور کلاس گیمینگ به صورت یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خمیده یا تخت - مانیتور گیمینگ تخت

انحنای مانیتورهای خمیده چه در بخش بازی و چه در بخش کاربری عمومی، با حرف R مشخص می‌شود که حرف اول کلمه شعاع (Radius) است. این شعاع بر حسب میلی متر اندازه گیری می‌شود. می‌توان گفت که نزدیک به 90 درصد از مانیتورهای گیمینگ منحنی، امروزه در سه شعاع مرسوم یعنی 1800R، 4000R و 3000R تولید می‌شوند. هر چه این عدد کمتر باشد، شدت انحنای پنل نیز بالاتر می‌رود. شاید مهم ترین تفاوت مانیتور خمیده یا تخت هم همین شعاع خمش باشد.

مقایسه مانیتور خمیده و مانتیور تخت

به عنوان مثال می‌توان گفت که این عملکرد مشابه با دیافراگم در دوربین‌های SLR است. امروزه مانیتورهای گیمینگ منحنی عمدتاً از ابعاد 24 اینچ به بالا در دسترس هستند؛ بسیاری از آنها دارای ابعاد 32 تا 34 اینچ هستند.

با این وجود به شما توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید یک مانیتور گیمینگ تخت را دارید، بهتر است که به سراغ مدل‌های بزرگ‌تر از 24 اینچ رفته تا بالاترین عملکرد را دریافت کنید. هر چه ابعاد پنل در مانیتورهای منحنی کوچک‌تر باشد، میزان تأثیر گذاری آنها نیز کاهش پیدا می‌کند.

چشم انسان محیط پیرامون خود را با سه بُعد، شامل طول، عرض و ارتفاع می‌بیند. اگر حتی یکی از این بُعدها از بین بروند، همه چیز به صورت مسطح و دو بعدی دیده می‌شود. درست در همین جا است که نبرد بین مانیتورهای خمیده و مسطح آغاز می‌گردد. مانیتورهای خمیده از هر سه بعد بهره می‌برند و مهم ترین فرق مانیتورهای خمیده با تخت هم در این نکته خلاصه می‌شود.

مزیت استفاده از مانیتورهای Curved چیست؟

پس از مقایسه مانیتورهای تخت و منحنی باید گفت که دنیای اطراف ما مسطح نیست؛ مانیتورهای منحنی در تقلید از فضای واقعی، نمایشی بهتر، مشابه با دنیای بصری سه بعدی را در نظر ما ایجاد می‌کنند. اگر چه شما همچنان در حال بازی با یک مانیتور هستید، اما به دلیل انحنا، غوطه وری شما در دنیای بازی افزایش پیدا می‌کند.

«قرنیه» چشم انسان نیز دارای انحنا است؛ شعاع این انحنا به 1800R بسیار نزدیک بوده و از این رو بسیاری از مانیتورهای گیمینگ و کاربری منحنی، دارای شدت انحنای 1800R هستند.

شاید از خود بپرسید که علت عدم دریافت حداکثر تأثیر گذاری در تلویزیون‌های منحنی و فرق مانیتور خمیده و تخت در چیست. شرکت‌های بسیاری در سال‌های اخیر اقدام به تولید تلویزیون‌های منحنی کرده‌اند.

با این وجود به دلیل آنکه کاربر با فواصل نسبتاً طولانی از تلویزیون مشغول به تماشا می‌شود، می‌توان گفت که تأثیرات آن به مراتب کمتر از یک مانیتور منحنی خواهد بود. در بسیاری از سینماها نیز شاهد انحنای پرده نمایش هستیم که این مسئله نیز دقیقاً در پی بهبود مشاهده تماشاگران و تجربه بهتر، مورد استفاده قرار گرفته است.

با بررسی تفاوت مانیتور خمیده با تخت می‌توان گفت که در مانیتورهای منحنی، تصویر با توجه به انحنای قرنیه چشم انسان به ما نمایش داده می‌شود؛ برای مشاهده تمام تصویر، نیازی به حرکت مداوم قرنیه نخواهد بود. مانیتورهای منحنی با این روش قادر به تولید یک شبیه ساز سه بعدی در چشم انسان هستند. عدم حرکت زیاد قرنیه با هدف مشاهده بخش‌های دیگر تصویر، می‌تواند در وهله نخست به خستگی کمتر مغز، اعصاب و چشمان کاربر کمک نماید.

مانیتور خمیده گیمینگ - تفاوت مانیتور های خمیده

ایجاد یک میدان دید سازگار با قرنیه چشم انسان، به خودی خود ویژگی‌های جالب توجهی را به همراه دارد که چند مورد از آنها را در بالا شرح دادیم. برخی از کاربران مستعد سردرد، تأیید کرده‌اند که هنگام استفاده از مانیتورهای خمیده، سردردهای بسیار کمتری را تجربه می‌کنند. در نتیجه در هنگام خرید نمایشگر به این تفاوت مهم مانیتور خمیده در برابر تخت باید دقت کرد.

مانیتور خمیده یا تخت، سوالی که اکثر کاربران می‌پرسند. با مقایسه مانیتور خمیده با تخت می‌توان گفت یک ویژگی دیگر مانیتورهای گیمینگ منحنی، بهبود عملکرد نمایش رنگ‌ها است. می دانیم که تمامی تکنولوژی‌های ساخت پنل، دارای زاویه‌های دید تعریف شده‌ای هستند. به عنوان مثال، در اکثر پنل های IPS شاهد زاویه دید استاندارد 178 درجه‌ای هستیم.

با مقایسه مانیتور های خمیده در این زمینه باید گفت که مانیتورهای منحنی یک گام بزرگ از مانیتور و نمایشگرهای تخت جلو هستند. به دلیل انحنای کناره‌های پنل، اثر منفی زاویه دید در مشاهده و تشخیص رنگ‌ها از بین می‌رود. در نتیجه کاربران و گیمرها می‌توانند یک میدان دید گسترده و بدون به هم ریختگی رنگ‌ها را با مانیتورهای خمیده تجربه کنند.

فرق مانیتورهای خمیده - مقایسه مانیتور های خمیده

از سوی دیگر، تسلط کافی بر تمام بخش‌های تصویر، که برای گیمرها یک نیاز اساسی به شمار می‌رود، در مانیتورهای منحنی به دست می‌آید. مغز انسان برای تسلط بر بخش‌های گوناگون تصویر، خصوصاً در اطراف پنل، نیازمند صرف انرژی بالاتری است. اما با مانیتورهای منحنی به تمام بخش‌های پنل به صورت یکسان و آنی تسلط کافی خواهید داشت.

با مقایسه مانیتورهای تخت و منحنی می‌توان گفت که یکی دیگر از ویژگی‌های یک مانیتور خمیده گیمینگ به نسبت مانیتورهای تخت، کاهش اعوجاج (Distortion) و همچنین کنترل کیفیت تصویر در کناره‌ها است.

اگرچه نمونه‌هایی از اعوجاج تصاویر می‌تواند در هر نمایشگری دیده شود، اما با افزایش ابعاد در مانیتورهای تخت، این مشکل بیش از پیش نمایان می‌شود؛ مشکلی که شاید در ذهن بسیاری از کاربران و گیمرها، بی اهمیت جلوه کند. می‌توان گفت که مشکل اعوجاج تصاویر، منحصراً در مانیتورهای تخت دیده می‌شود.

مانیتور خمیده اپل

تفاوت بین اعوجاج صفحه منحنی و صفحه تخت به فیزیک انتشار نور برمی گردد. به بیان ساده‌تر، صفحه‌های مسطح تصاویر خود را در یک خط مستقیم به نمایش در می‌آورند؛ هم به سمت بیننده ای که روبروی آن نشسته و هم به سمت اطراف آن.  با این وجود پنل های منحنی از طراحی فیزیکی خود استفاده کرده و انتشار تصویر را در یک بخش متمرکز می‌سازند.

در نتیجه تصویر آنها بدون تحریف و تغییر، دقیقاً به سمت چشمان کاربر ارسال می‌شود. در نمایشگرهای منحنی، نمایش تصاویر در قسمت‌های دیگر بی اهمیت بوده و تنها کاربری که در روبروی آنها قرار دارد، هدف اصلی است.

آیا مانیتورهای خمیده گیمینگ بدون ایراد هستند؟

تا به اینجا با بررسی تفاوت مانیتور خمیده با تخت متوجه شدیم که مزیت مانیتور خمیده به نسبت یک نمایشگر تخت نسبتاً زیاد است. با این وجود این مانیتورها دارای چند نقطه ضعف نیز خواهند بود.

نخستین نقطه ضعف مانیتورهای منحنی، نصب دیواری آنها به وسیله براکت یا هر ابزار دیگری است. اگر چه بسیاری از آنها از استانداردهای VESA پشتیبانی کرده و با به براکت های نصب دیوار سازگاری دارند، اما در عمل ظاهر کار چندان خوشایند نبوده و ارگونومی آنها نیز با نصب دیواری کاهش پیدا می‌کند.

مانیتورهای منحنی برای استفاده از نهایت پتانسیل و کارایی خود، نیازمند نصب در مکان‌های خاصی هستند تا به صورت دقیق روبروی کاربر یا گیمر قرار بگیرند. در نتیجه نصب دیواری آنها می‌تواند مانع از این جایگذاری استاندارد شود.

بازتاب و تابش نور نیز از دیگر مشکلات مانیتورهای خمیده به شمار می‌رود. به دلیل شکل هندسی مانیتورهای منحنی، در صورت وجود منبع نور شدید از جمله نور خورشید که از بیرون به داخل مانیتور می‌تابد، شاهد انعکاس شدید از سمت مانیتورهای منحنی هستیم.

با درک فرق مانیتور خمیده و تخت می‌توان گفت که مانتیورهای تخت نیز مشکل بازتاب نور را در بسیاری از مدل‌ها به همراه دارند؛ با این وجود آنها تنها در یک بخش از تصویر این بازتاب آزاردهنده را نمایان می‌سازند. اما در مانیتورهای منحنی، شاهد بازتاب گسترده‌تر نور هستیم. این مورد یکی از تفاوت های مهم مانیتور خمیده یا تخت محسوب می‌شود.

جمع بندی و پاسخ به سوالات پرتکرار

با مقایسه مانیتور خمیده با تخت حال می دانیم که مانیتورهای منحنی دست کم برای گیمرها بسیار جذاب و بهتر از مانیتورهای تخت خواهند بود. در صورتی که از مانیتورهای Ultrawide استفاده کنید، این استفاده بسیار لذت بخش تر نیز خواهد بود.

آیا تنها مانیتورهای LCD نیز خمیده هستند؟

مانیتورهای خمیده با پنل‌های مختلفی از جمله LED و LCD ساخته و طراحی می‌شوند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

نظر شما در مورد مانیتورهای منحنی (Curved) چیست؟ آیا با در نظر گرفتن قیمت مانیتور خمیده، آنها را به نمایشگر تخت ترجیح می‌دهید؟